https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zatci-ma-zatim-cip-tretina-psu-od-ledna-bude-ze-zakona-povinny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Žatci má zatím čip třetina psů, od ledna bude ze zákona povinný

16.10.2019 00:07 | ŽATEC (ČTK)
V Žatci je čipovaná zatím asi třetina psů, od 1. ledna příštího roku bude ze zákona povinné označování všech psů mikročipem. / Ilustrační foto
V Žatci je čipovaná zatím asi třetina psů, od 1. ledna příštího roku bude ze zákona povinné označování všech psů mikročipem. / Ilustrační foto
V Žatci je čipovaná zatím asi třetina psů, od 1. ledna příštího roku bude ze zákona povinné označování všech psů mikročipem. Bez něj bude očkování psů proti vzteklině bráno jako neplatné. Ukládá to novela veterinárního zákona a za nedodržení povinnosti hrozí majitelům pokuta. Včera to řekl novinářům mluvčí města Tomáš Kassal. Čip slouží k prokázání platné vakcinace proti vzteklině a lépe se pomocí něj zjišťuje identita psa v případě zatoulání, kontroly či monitoringu chovu. Usnadňuje tím i zamezení fungování takzvaných množíren psů.
 

"Každé nově narozené zvíře bude muset být označeno čipem nejpozději v době prvního očkování, tedy do půl roku. Číslo mikročipu musí být zaznamenáno v dokladu o očkování psa," řekl Kassal.

Někteří psi dostanou z povinného čipování výjimku. Musí být však označení čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. "Za psa bez označení bude od roku 2020 hrozit správní řízení s pokutou až 20.000 korun," uvedl mluvčí.

Čipování mohou provádět pouze veterináři, kteří splňují požadavky Komory veterinárních lékařů ČR. "Aplikaci mikročipu provede veterinář. Není ale jeho povinností dělat registraci," doplnila starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Registrace psa je možná zasláním odpovídajícího vyplněného formuláře poštou, nebo přímo na stránkách jednotlivých registrů.

Žatecké občany proto radnice vyzývá, aby využili městskou evidenci psů. Kdo bude nově svého psa přihlašovat do evidence místního poplatku ze psů a bude mít zájem oznámit jeho načipování, tomu úředníci pomohou při vyplnění jednoduchého formuláře, který bude následně předán k zanesení do místní evidence čipovaných psů Městské policie Žatec. Kdo už má psa do evidence poplatku přihlášeného, ten ohlásí čipování psa přímo na městskou policii.

Čtečku čipů, která umožní identifikaci psa, má městská policie již delší dobu. Městský úřad Žatec k 30. září 2019 evidoval 1446 majitelů s 1530 přihlášenými psy, z nichž přibližně jedna třetina je již čipována.

Město Žatec dosud podporovalo nepovinné čipování psů tím, že majitelé, kteří dobrovolně označili své zvíře mikročipem a oznámili to, měli slevu z poplatku za přihlášeného psa. Ta pro ně bude platit i dále. Kvůli co nejpřehlednější evidenci a následné kontrole psů platí v Žatci povinnost, označovat psa evidenční známkou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist