https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-kralove-se-narodila-vzacna-chocholatka-cervena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ZOO Dvůr Králové se narodila vzácná antilopa chocholatka červená

11.8.2020 11:50 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Chocholatky jsou malé antilopy, které žijí skrytým způsobem života v lesích. O některých druzích ví věda málo, tajemné jsou i pro obyvatele Afriky.
Chocholatky jsou malé antilopy, které žijí skrytým způsobem života v lesích. O některých druzích ví věda málo, tajemné jsou i pro obyvatele Afriky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V ZOO Dvůr Králové nad Labem se narodilo mládě chocholatky červené. Zoologové na odchov této neobvyklé lesní antilopky čekali přes deset let. Mládě, narozené 11. července, je prvním přírůstkem tohoto druhu v Česku a na Slovensku a jedno z 11 odchovaných mláďat na světě za poslední rok. ČTK to sdělili zástupci Safari parku Dvůr Králové. Tento týden se obě zvířata, samice Kenya a její mládě, začnou vydávat ven.
 

"Mládě bylo od prvního rána, kdy jsme ho ve stáji objevili, čilé. Hned první ráno jsme pozorovali, jak saje mateřské mléko," uvedl zoolog Luděk Čulík.

Chocholatky jsou malé antilopy, které žijí skrytým způsobem života v lesích. O některých druzích ví věda málo, tajemné jsou i pro obyvatele Afriky. "Třeba v bájích a mýtech Konga chocholatky vystupují jako šibalové, kteří svou chytrostí dovedou přelstít lidi i jiná zvířata," uvedl Michal Šťastný, který má v zoo na starosti komunikaci a mezinárodní projekty.

V zoologických zahradách jsou chocholatky červené chované velmi vzácně. V péči člověka jich žije asi 40 v celkem 16 institucích. Dvorský safari park chová chocholatky od roku 2009 a za celou dobu jde o první odchované mládě.

Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa. Váží kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. V zoologických zahradách se za posledních 12 měsíců narodilo na celém světě jen 11 mláďat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist