https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-kralove-se-narodilo-pet-gepardu-celkem-ma-smecka-devet-jedincu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr Králové se narodilo pět gepardů, celkem má smečka devět jedinců

18.7.2021 01:02 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se na začátku června narodilo pět mláďat gepardů. Samice jménem Spirit je přivedla na svět ve výběhu chovného zařízení gepardů přímo před zraky hostů místního safarikempu, sdělila mluvčí zoo Zuzana Boučková. Dvorská zoo patří v chovu gepardů k nejúspěšnějším na světě, nyní skupina gepardů i s novým přírůstkem čítá devět jedinců.
 

Pětice gepardů, dva samci a tři samice, se netradičně narodila v poledne ve výběhu chovného centra pro gepardy. "Obvykle porod probíhá v zázemí a v noci. Samice se ovšem částečně ukryla pod keř a porod byl velmi rychlý," uvedla zooložka Gabriela Linhart. Když se později blížila bouřka, tak samice i s potomky zamířila do zázemí, kde dosud setrvává. Do výběhu by by mláďata mohla pravidelně vycházet za několik týdnů.

Samice Spirit je zkušená matka. Naposledy se jí podařilo odchovat před třemi lety čtyřčata. I o současné potomky se výborně stará. Přesto však malí gepardi nemají podle zoologů vyhráno. "Pro gepardy je typická poměrně vysoká úmrtnost v nízkém věku. Také proto jsou vrhy větší, než je u tak velkých kočkovitých šelem obvyklé," uvedla mluvčí.

Chovatelé nyní poprvé vyzkoušeli při rozmnožování gepardů novou metodu připouštění. Spočívá v tom, že se samice spojuje s více samci. V případě safari parku jde o mladé gepardí bratry Thomase a Toulouse. "Konkurence samce stimuluje a zvyšuje šanci na úspěch. Víme ovšem spolehlivě, že se se Spirit pářil Thomas, který je otcem," uvedla Linhart.

Zoologická zahrada chová gepardy od roku 1967 a od roku 1988 je pravidelně rozmnožuje. Ve Dvoře Králové se zatím podařilo odchovat přes 70 gepardů.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Populární je africké safari o rozloze asi 30 hektarů, v němž lidé auty či autobusy projíždějí mezi stovkami volně žijících zvířat. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist