https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-kralove-za-rok-odchovali-sest-ziraf-rothschildovych-nejvic-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr Králové za rok odchovali šest žiraf Rothschildových, nejvíc na světě

27.12.2023 01:01 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Žirafy Rothschildovy v Safari Parku Dvůr Králové.
Žirafy Rothschildovy v Safari Parku Dvůr Králové.
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se za poslední rok narodilo šest ohrožených žiraf Rothschildových. Je to nejvyšší počet z celkem 26 žiraf Rothschildových narozených v zoologických zahradách v posledním roce na světě, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Dvorský chov žiraf Rothschildových patří k nejvýznamnějším na světě, stádo nyní čítá 17 jedinců. Celkem jich v různých zoo žije víc než 500. Dvorská zoo chová ještě deset žiraf síťovaných.
 

Před narozením šesti žiraf Rothschildových poslední mládě tohoto druhu přišlo ve Dvoře Králové na svět v roce 2016. Následoval několikaletý cílený útlum se záměrem chovy v lidské péči geneticky zkvalitnit. "Později koordinátor evropského chovu žiraf dal odchovům nových mláďat v partnerských zahradách zelenou, a to včetně dvorského safari parku," uvedl Šťastný.

V roce 2021 dvorská zoo získala z plzeňské zoo nového chovného samce, který je otcem všech šesti nově narozených mláďat. Ta postupně přišla na svět od 23. prosince 2022. Zatím poslední mládě se narodilo letos 21. listopadu. Z šesti mláďat jsou čtyři samice a dva samci.

První mládě žirafy Rothschildovy se v zoo podařilo odchovat v roce 1972. Dosud se ve Dvoře Králové narodilo celkem 276 žiraf. Z toho 182 připadá na žirafy Rothschildovy, zbytek na žirafy síťované.

Počátkem chovu ve Dvoře se staly výpravy někdejšího ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes sto žiraf a víc než 2000 dalších zvířat. Krev dvorských chovů tvoří základ chovných skupin v mnoha zoo po celém světě a znamená pojistku pro jejich zachování i v případě, že by v přírodě vyhynuly.

Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 000 žiraf, v roce 2015 to bylo zhruba 95 000 kusů. Za poklesem jejich populace stojí přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. "Právě kvůli válkám a pytláctví je nyní žirafa Rothschildova jednou z nejohroženějších. V divočině jich není více než 1600," uvedl dříve zoolog dvorské zoo Luděk Čulík.

Safari Park Dvůr Králové patří Královéhradeckému kraji a specializuje se na Afriku, velmi úspěšný je například v chovu nosorožců či antilop. Zoo je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech. Loni návštěvnost zoo vzrostla meziročně o 23 procent na dosud nejvyšších 669.432 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist