https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-se-narodil-dikdik-kirkuv-antilopa-s-malym-chobotem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr se narodil dikdik Kirkův, antilopa s malým chobotem

13.6.2021 00:46 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Aby návštěvníci zoo dikdiky viděli, musejí mít velké štěstí. "Jde o plachá zvířata, která se ráda ukrývají. Ačkoli safari park v současnosti vedle čerstvého přírůstku chová ještě šest dospělých zvířat, mnoho návštěvníků je přehlédne. Dikdikové jsou také spíše noční zvířata.
Aby návštěvníci zoo dikdiky viděli, musejí mít velké štěstí. "Jde o plachá zvířata, která se ráda ukrývají. Ačkoli safari park v současnosti vedle čerstvého přírůstku chová ještě šest dospělých zvířat, mnoho návštěvníků je přehlédne. Dikdikové jsou také spíše noční zvířata.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se po šesti letech narodilo mládě miniaturní africké antilopy dikdik Kirkův. Antilopa v dospělosti váží tři až šest kilogramů a dorůstá výšky 30 až 40 centimetrů. Vyznačuje se malým chobotem, kterým se přizpůsobila k životu v horkých a suchých polopouštích, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Safari park chová dikdiky od roku 2002, od té doby se v něm narodilo 24 mláďat. Dvorským chovatelům se dikdiky podařilo rozmnožit jako prvním v zemi.
 

"Pro samici Debru jde o první mládě, jsou jí necelé dva roky a relativně nedávno dosáhla pohlavní dospělosti. Navzdory tomu se projevuje jako skvělá matka. Podle pozorování je mládě zdravé a prospívá," uvedl k v pondělí narozené malé samičce zoolog Jiří Hrubý. Také pro dva a půl roku starého samce Landiho je mládě prvním. Při narození mládě vážilo asi půl kilogramu. Dikdiky v letošním roce neodchovala žádná jiná česká zoo.

Aby návštěvníci zoo dikdiky viděli, musejí mít velké štěstí. "Jde o plachá zvířata, která se ráda ukrývají. Ačkoli safari park v současnosti vedle čerstvého přírůstku chová ještě šest dospělých zvířat, mnoho návštěvníků je přehlédne. Dikdikové jsou také spíše noční zvířata," uvedl Šťastný.

Dikdik je polopouštním podmínkám přizpůsoben stavbou těla. V prodloužených nozdrách jeho protáhlého čenichu se ochlazuje krev, která se rozvádí dál do těla. Voda, která v nozdrách zkondenzuje z páry, se navíc může vrátit zpět do organismu.

Dikdikové patří k nejmenším antilopám světa, menší jsou pouze lesní antilopky rodu Neotragus. V zoologických zahradách nejsou k vidění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist