https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-se-narodilo-mlade-vzacneho-nosorozce-dvouroheho-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ZOO Dvůr se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého

12.12.2018 10:36 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím.  Ilustrační snímek.
V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je sameček. Od roku 2015 se v zoo narodilo sedm těchto nosorožců. Zároveň zoo získala z Francie na podporu chovu samici jižního bílého nosorožce. Zvíře rozšíří stávající tříčlennou skupinu dvorských jižních bílých nosorožců. Informovala o tom mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
 

ZOO Dvůr Králové chová nosorožce dvourohé takzvaného východního poddruhu jako jediná v České republice. Ve volné přírodě těchto nosorožců, kteří jsou též nazýváni nosorožci černými, žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců jižních bílých žije v Africe přibližně 20.000 kusů.

Matkou nového mláděte je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. "Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží 41 kilogramů, a je tak jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli," řekl zoolog Jiří Hrubý.

Samice jižního bílého nosorožce jménem Jabulina dorazila do Dvora Králové v úterý večer z francouzské zoo Montpellier. Dnes ji chovatelé vypustili z přepravní bedny.

S novým přírůstkem má nyní skupina černých dvourohých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady. S jižními bílými nosorožci čítá stádo nosorožců ve Dvoře Králové celkem 23 kusů.

ZOO Dvůr Králové nyní připravuje mezinárodní projekt přesunu pěti nosorožců dvourohých z Evropy do Rwandy. Tři nosorožci budou z chovu dvorské zoo. Další dva budou ze zoo Flamingo Land ve Velké Británii a z dánské zoo Ree Park Safari, oba se již ve Dvoře Králové na transport připravují. Odvoz zvířat je zatím naplánován na přelom května a června příštího roku. Půjde o dosud největší přesun nosorožců z Evropy do Afriky.

"I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist