https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-hodonin-se-narodil-prvni-tamarin-sedlovy-spatrit-lze-jen-se-stestim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, spatřit lze jen se štěstím

12.5.2024 00:10 | HODONÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, jde o druh všežravých drápkatých opiček původem z Jižní Ameriky. Rodiče si jej zatím velmi hlídají, v expozici je tak ke spatření jen s trochou štěstí a trpělivosti. Jeho dvojče ale nepřežilo. ČTK to řekl mluvčí zahrady Ivo Cencinger.
 

Zoo Hodonín chová tamaríny sedlové jako jedna z mála evropských zoo od roku 2020. Tehdy měla ale čtyři samce. Teprve loni se podařilo zajistit pár, když tři samci odešli do jiných zahrad a zoo získala samici ze Zoo Plzeň.

"Mláďata u tamarínů, stejně jako u ostatních drápkatých opic, nosí a hlídá několik týdnů až měsíců hlavně samec, samici je předává na kojení. Na péči se mohou podílet i starší sourozenci. Mládě narozené v Hodoníně 3. května prospívá, jeho dvojče však nepřežilo," uvedl mluvčí.

Tamaríni sedloví jsou rozpoznatelní podle výrazného mramorovaného "sedla" na zádech. Dorůstají obvykle velikosti 25 až 45 centimetrů a jsou velmi pohybliví. Vydávají různé, často pískavé zvuky. V přírodě žijí v menších skupinách, živí se ovocem, bobulemi, semeny, mízou stromů a hmyzem.

V Hodoníně byli v minulosti k vidění také tamaríni žlutorucí nebo vousatí, v pavilonu primátů lze ještě vidět tamarína pinčího.

Zoo Hodonín patří k nejmenším a nejmladším v České republice i na Slovensku. Otevřena byla v roce 1977. Loni do zařízení zavítalo téměř 174.000 návštěvníků, což je meziročně zhruba o 6000 méně. I tak to byla třetí největší návštěvnost v historii zoo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist