https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-kvuli-mrazum-mazou-slonum-usi-ven-se-nechce-ani-tucnakum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo kvůli mrazům mažou slonům uši, ven se nechce ani tučňákům

27.2.2018 08:00 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Zoo chová například i tučňáky brýlové, které získala na konci loňského roku z Británie. Původem jsou ale tato zvířata z jižní Afriky. Zatímco teploty kolem nuly jim nevadily, při teplotách kolem minus 10 stupňů sami zalézají do vnitřní ubikace, kde mají teplotu těsně nad bodem mrazu. Naopak bez potíží podle Vrabcové mrazy zvládají například pandy červené, rosomáci nebo tuleni. / Ilustrační foto tučňáka brýlového
Zoo chová například i tučňáky brýlové, které získala na konci loňského roku z Británie. Původem jsou ale tato zvířata z jižní Afriky. Zatímco teploty kolem nuly jim nevadily, při teplotách kolem minus 10 stupňů sami zalézají do vnitřní ubikace, kde mají teplotu těsně nad bodem mrazu. Naopak bez potíží podle Vrabcové mrazy zvládají například pandy červené, rosomáci nebo tuleni. / Ilustrační foto tučňáka brýlového
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Robert_z_Ziemi / Pixabay
Zvířata v ústecké zoologické zahradě jsou v současných mrazech venku jen minimálně. Řada z nich potřebuje zvláštní péči, například slonicím ošetřovatelé mažou uši, aby jim neomrzly, řekla mluvčí zahrady Věra Vrabcová. Mrazy odrazují od pobytu venku i tučňáky brýlové, které zoo chová od konce loňského roku.
 

Většina zvířat v ústecké zahradě pochází z exotických oblastí. I když jde často o několikátou generaci chovanou v zoo, musí jim ošetřovatelé zabezpečit optimální podmínky. "U tropických druhů je nejdůležitější teplotní režim, takže je potřeba vytápět pavilony a vnitřní expozice tak, aby se zamezilo prochladnutí chovaných jedinců," uvedla Vrabcová.

Venku se zvířata momentálně pohybují minimálně. "Většina exotických zvířat chovaných v naší zoologické zahradě je v těchto dnech vypouštěna do venkovních expozic pouze během úklidu, poté se vracejí zpět do ubikací vnitřních. Ve venkovních ubikacích je nyní voda vyměňována dvakrát denně, jelikož dochází k jejímu rychlému zamrznutí," uvedla zooložka Eliška Barcalová.

Například samice nosorožce Zamba nebo tapír čabrakový nechodí ven v chladném počasí vůbec. Další zvířata potřebují speciální péči. "Slonům indickým Kale a Delhi se mažou ušní boltce, aby se předešlo omrzlinám," doplnila Barcalová. Při teplotách pod minus 10 stupňů zvířata venku nejsou.

Zoo chová například i tučňáky brýlové, které získala na konci loňského roku z Británie. Původem jsou ale tato zvířata z jižní Afriky. Zatímco teploty kolem nuly jim nevadily, při teplotách kolem minus 10 stupňů sami zalézají do vnitřní ubikace, kde mají teplotu těsně nad bodem mrazu. "I ve vnitřní expozici mají k dispozici bazén, který využívají převážně přes noc. Velký venkovní bazén, ve kterém je mohou sledovat návštěvníci, je stálé průtočný, a tudíž nemůže zamrznout, a tak si i při nízkých teplotách jde nějaký ten odvážlivec přes den zaplavat, ale většina se zdržuje uvnitř," doplnil zoolog Lukáš Ševcovic.

Naopak bez potíží podle Vrabcové mrazy zvládají například pandy červené, rosomáci nebo tuleni.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist