https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-ostrava-by-letos-mohla-zacit-vystavba-tri-novych-expozic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Ostrava chce letos postavit tři nové expozice

10.1.2018 15:30 | OSTRAVA (ČTK)
Nový domov pro makaky. Vizualizace
Nový domov pro makaky. Vizualizace
Foto | Zoo Ostrava / Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě by letos mohla začít výstavba tří nových expozic, které by měly zvýšit atraktivitu zahrady. V plánu je vybudování voliéry pro kondora královského, ale i nová expozice makaků lvích či zázemí pro gibony bělolící. Novinářům to dnes řekli ředitel zoo Petr Čolas a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
 
"Pokud nedojde k nějakým mimořádným okolnostem, tak v roce 2018 z velkých projektů jsou nachystány tři," uvedl Čolas. Vzniknout by tak měla průchozí voliéra pro kondora královského. Pro tyto účely se počítá s přístavbou a stavebními úpravami objektu drobných šelem v blízkosti přírodního výběhu pro medvědy i jejím napojením na návštěvnickou trasu. Projekt by měl stát zhruba 16,5 milionu korun. Kondoři královští se v zoologických zahradách chovají poměrně vzácně a jen ojediněle se je daří rozmnožovat, zoo se to loni povedlo poprvé téměř po 50 letech.

"Druhým z projektů je expozice pro vyhubením ohrožené makaky lví z Indie, v jejichž chovu jsme světovou špičkou. Rádi bychom je přemístili ze starého pavilonu primátů, který by se v budoucnu měl demolovat, do nových přírodních prostor," řekl Čolas. Vybudování expozice by mělo přijít zhruba na 50 milionů korun.

Přibližně stejnou sumu by mělo stát nové zázemí pro kriticky ohrožené gibony bělolící, v jejichž chovu se zoo rovněž daří. "Měla by vzniknout expozice pro gibony a kopytníky," upřesnil Čolas. Stavby by letos mohly začít, ale s jejich dokončením se počítá nejdříve v roce 2019. Ještě do konce ledna chce ale zahrada otevřít menší expozice v Pavilonu evoluce, kde budou ryby, obojživelníci a další bezobratlá zvířata.

Šebestová připomněla, že letos by měl v zoo skončit také rozsáhlý projekt rekonstrukce a rozšíření elektrických rozvodů. Pracuje se také na přípravě výstavby parkovacího domu pro dvě stovky automobilů. Měl by usnadnit parkování u zahrady, kde jsou nyní sice dvě parkoviště, ale především o víkendech či svátcích nejsou schopna pokrýt potřeby návštěvníků. Lidé mířící do zoo tak mnohdy blokují parkovací místa lidem z domů v okolí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist