https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-ostrava-se-narodil-daman-pralesni-poprve-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Zoo Ostrava se narodil daman pralesní, poprvé na světě

28.2.2018 05:00 | OSTRAVA (ČTK)
Řád damanů čítá pouze pět druhů. Vyskytují se v lesích západní Afriky. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku 'duchové lesa'. Daman pralesní (na obrázku) zatím nepatří k ohroženým druhům, ale je vážná obava o jeho budoucnost kvůli rozsáhlému kácení lesů i rostoucímu lovu pro maso.
Řád damanů čítá pouze pět druhů. Vyskytují se v lesích západní Afriky. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku 'duchové lesa'. Daman pralesní (na obrázku) zatím nepatří k ohroženým druhům, ale je vážná obava o jeho budoucnost kvůli rozsáhlému kácení lesů i rostoucímu lovu pro maso.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | J. Kanichová / Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě přišlo 18. února na svět mládě vzácného damana pralesního. Jde o unikátní záležitost, mládě tohoto druhu se totiž podle zoo ještě v lidské péči nikde na světě nenarodilo. Ostravská zahrada je jediným místem mimo Afriku, kde mohou lidé tohoto savce vidět, nechová ho žádná jiná zoo. Včera to oznámila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.
 

Ostravská zoo podle ní jako jediná na světě chová a odchovává i damany stromové. Damany pralesní začala chovat na podzim 2016, kdy z volné přírody dovezla dva samce a dvě samice. "Mladší pár byl umístěn v chovatelském zázemí, starší v Pavilonu evoluce. U staršího páru bylo na konci roku 2016 pozorováno páření, takže jsme netrpělivě očekávali prvního potomka. K velkému překvapení chovatelů ale porodila druhá samička z mladšího páru v zázemí," uvedla Nováková. Damaní rodinka zatím zůstane v zázemí, a tak návštěvníci mládě v nejbližší době neuvidí.

Rodiče se o své mládě plně starají. "Chovatelé byli touto událostí trochu zaskočeni, protože se jedná o poměrně mladá zvířata, u kterých rozmnožení ještě nečekali. Vzhledem k tomu, že o životě těchto tajemných nočních savců toho mnoho nevíme a znalosti biologie tohoto druhu jsou stále v plenkách, nebude pravděpodobně ani v budoucnu o další překvapení nouze," uvedla mluvčí zoo.

Damani jsou březí okolo 30 týdnů a samice rodí obvykle jedno, výjimečně dvě mláďata. V poměru ke svým rodičům je mládě po narození dost velké. Je osrstěné a dobře vyvinuté, vidí a velmi aktivně se pohybuje. "Ostravské mládě zatím tráví převážnou většinu času ve dne v bezpečí budky. O jeho nočních aktivitách zatím nic nevíme - věříme, že se narodí mládě i staršímu páru v Pavilonu evoluce, kde je obrácený světelný režim, a poodhalíme tak další střípek z nočního života tohoto druhu," uvedla Nováková.

Řád damanů čítá pouze pět druhů. Vzhledem k tomu, že jsou aktivní převážně v noci, a navíc se zdržují v korunách stromů, jsou damani pralesní málo známi. "Víme o nich, že se vyskytují v lesích západní Afriky a že ve větvích obratně běhají a skáčou. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku 'duchové lesa'. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy, k čemuž mají přizpůsobený unikátní zažívací trakt. Žijí samotářsky, pouze samice bývá viděna s jedním až dvěma mláďaty. Teritorium dospělého samce zahrnuje několik menších teritorií samic," popsala mluvčí zoo.

Doplnila, že daman pralesní zatím nepatří k ohroženým druhům, ale je vážná obava o jeho budoucnost kvůli rozsáhlému kácení lesů i rostoucímu lovu pro maso. "Doufáme, že než se tak stane, bude chov v lidské péči dobře zvládnutý, a zoo tak zabrání případnému riziku vyhubení tohoto jedinečného savce," uvedla Nováková.

Právě proto, aby se lidé naučili toto zvíře žijící v ohrožené oblasti chovat, mohla zoo výjimečně přivézt zvířata z volné přírody. Jinak si zahrady mohou vyměňovat zvířata převážně jen mezi sebou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist