https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-praha-mohou-lide-nove-pozorovat-mlade-vombata-v-sobotu-dostane-jmeno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Zoo Praha přišlo na svět první mládě vombata narozené v Česku

15.6.2024 00:54 | PRAHA (ČTK)
Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.
Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.
Foto | Oliver Le Que / Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci nově vidět mládě vombata, první mládě tohoto vačnatce narozené v Česku. Narodilo se samici Winkleigh loni v září, tato zvířata se však rodí v embryonálním stadiu a následně se vyvíjí v matčině vaku, ze kterého nyní začalo vylézat, informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. Dnes Zoo Praha slavnostně odhalí pohlaví a jméno mláděte, připraven bude i doprovodný program.
 
"Od února začalo mládě z vaku vystrkovat končetiny, od března poté svou tehdy ještě holou hlavu. Nyní je již osrstěné a před pár dny poprvé opustilo vak své matky Winkleigh na krátkou procházku," uvedl Mašek.

Rodiči mláděte je první chovný pár vombatů obecných v Česku, a sice pětiletá samice Winkleigh a tříletý samec Cooper. Patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje více šedivou srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí na české podnebí.

"Samec Cooper to zpočátku neměl se svou družkou Winkleigh jednoduché. Přímo z Tasmánie pocházející samice proháněla Coopera po výběhu a uštědřila mu při seznamování nejeden kousanec. Neexistuje ale lepší potvrzení toho, že si k sobě našli cestu, než narozené mládě - první svého druhu v českých zoologických zahradách," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V sobotu 15. června se zájemci ve 14:00 dozví pohlaví a jméno mláděte. Připraven bude i tematický program pro děti. Děti si budou moci vyzkoušet hrabání a měření vombatích nor nebo hledání pokladu.

Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist