https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vaclav-klaus-s-pavlem-drobilem-se-na-ministerstvo-zivotniho-prostredi-vratil-rozum?ids%5Bx115fb8f76d5ec4a87444341d5cbab78c%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřKlaus: S Pavlem Drobilem se na ministerstvo životního prostředí vrátil rozum

9.11.2010 17:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
"Každý víme, že nesmyslnost podpor solární energie je něco, co budeme všichni draze a dlouhá desetiletí platit," uvedl Václav Klaus při své návštěvě MŽP.
"Každý víme, že nesmyslnost podpor solární energie je něco, co budeme všichni draze a dlouhá desetiletí platit," uvedl Václav Klaus při své návštěvě MŽP.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Prezident Václav Klaus se přišel na ministerstvo životního prostředí seznámil s plněním prioritních záměrů a s konkrétními opatřeními ministra Pavla Drobila (ODS). Podle svých slov navštívil tento úřad po 14 letech. „To, že jsem zde tak dlouho nebyl a jsem zde právě dnes, něco signalizuje,“ řekl novinářům.
 

„Toto setkání je výsledkem mé první audience u pana prezidenta, kdy jsem mu představoval priority, se kterými jdu na ministerstvo. Uzavřeli jsme tehdy džentlmenskou dohodu, že v okamžiku, kdy se mé priority začnou realizovat a začnou být konkrétní výstupy jednotlivých záležitostí, poprosíme pana prezidenta o návštěvu a seznámíme ho s naší prací,“ uvedl Pavel Drobil a řekl, že šlo zejména o debyrokratizaci ekologické legislativy, o dobrovolné dohody s průmyslem vedoucí k zlepšení stavu ovzduší, o Národní park Šumava nebo o pozici ČR v jednání o klimatu v Cancúnu. Tam bude podle Drobila Česká republika prosazovat provedení analýzy dopadů na ekonomiky jednotlivých států a větší zapojení velkých světových ekonomik USA a Číny do procesu změn, aby byla zachována konkurenceschopnost Evropy.

Nebojujme s větrnými mlýny

Václav Klaus uvedl, že je naší povinností chránit přírodu a životní prostředí, které nás obklopuje. „Ochrana přírody ale musí být rozumná a ne fundamentalistická. S příchodem nového ministra a jeho týmu si myslím, že se rozum na toto ministerstvo navrátil,“ říká Klaus. „Ochrana životního prostředí tedy ano, ale nesmí být vytknuta před všechny závorky. Musí být součástí všeobecného lidského rozhodování o řadě priorit, které máme a mít musíme.“ Podle Klause je potřeba rozlišovat dvě zásadní věci. „Jednou věcí je ochrana životního prostředí, které říkám jednoznačně ano. A druhá otázka je boj s klimatem. A na to já říkám jednoznačně ne. Nebojujme s větrnými mlýny, nebojujme s přírodou a s klimatem,“ říká Václav Klaus.

Banky investovaly desítky miliard

Václav Klaus hovořit o podporách státu pro životní prostředí. „Ministerstvo musí zvažovat, které podpory mají smysl, a které jsou pouze vyhazování peněz. Každý víme, že nesmyslnost podpor solární energie je něco, co budeme všichni draze a dlouhá desetiletí platit. Fiktivně dobrý úmysl nějakého předchozího ministra životního prostředí se ukazuje jako jedno z největších zel, které jsme v naší zemi za poslední dobu napáchali,“ prohlásil prezident. Ke slovům Václava Klause se přidal Pavel Drobil: „Odhaduje se, že banky investovaly do úvěrování solárního byznysu 60 – 90 miliard korun. A to jsou peníze, které chybí našemu průmyslu na mnohem smysluplnější investice.“ „Každá banka bude radostně dávat peníze na něco státem subvencovaného,“ doplnil prezident.

„Všichni teď zoufale hledají metody, jak snížit škodu, která stoprocentně vznikne kvůli nesmyslnému předchozímu rozhodnutí. Je férové občanům České republiky říct, že jim cenu energie nebudou zvyšovat zlí byznysmani, aby získali co nejvyšší profit. Ceny jim zvýší stát,“ pronesl prezident.

Na závěr návštěvy dostal prezident republiky od MŽP dva dary. Jedním z nich byla odrůda rododendronu z roku 1958. „Pokud vím, tento keř udělá radost vaší ženě,“ uvedl Drobil. Dále Václav Klaus obdržel obrovský Atlas krajiny České republiky. Miliony investované do vzniku tohoto díla označil ministr za rozmařilost. Uvedl, že atlasy budou distribuovány na vysoké a vybrané střední školy, kde by měly mít smysl. „Já jsem milovníkem atlasů a přiznám se, že první myšlenka byla, že budu studovat zeměpis a geografii, mapy jsem vždy miloval,“ podotkl prezident.


reklama

 
Další informace |
Martin Singr
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

neodpustímsi takovou malou filozofickou úvahu - 12. 11. 2010 - V.J.

Takže jinak ... považuji živočišné druhy za něco unikátního a byl bych rád, kdyby jich na zemi žilo co nejvíc. Svět ze kterého by zmizela velká část současných druhů bych považoval za nezajímavý a nudný, stejně jako bych považoval za nudné, kdyby všechny národy zmizely a zůstaly třeba jenom Číňané a třeba Mexičani, nebo kdyby na silnici jezdily jenom Mercedesy, nebo kdyby měly všechny domy na venkově zelený odstín střechy a na všech polích se pěstovala jenom kukuřice.

Prostě počet a heterogenita živočišných a rostlinných druhů je podle mě fascinující a byl bych rád kdyby se udržela (bez ohledu na to jestli někdo tvrdí, ať už ekolog nebo byznysmen, že je to "přirozené" nebo "nepřirozené"). Do zoo by taky nikdo nechodil, kdyby tam měli ve všech výbězích jenom žirafy a že tam dneska chodí lidí.

A nakonec ... jeden druh vyhubíte hned, ale i pokud člověk věří v evoluční teorii a vznik druhů, tak nic unikátního a nového vám nevznikne během 100 let. Nejkratší doba pro vznik druhů podle evolučních biologů je 100 000 let (extrémně rychlý případ), a i to je situace, kdy se oba druhy vizuálně liší jen velmi málo, ale jsou dobře odlišené geneticky.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist