https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vak-trutnov-chysta-investici-do-likvidace-kalu-z-cistirny-odpadnich-vod-za-60-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

VAK Trutnov chystá investici do likvidace kalů z čistírny odpadních vod za 60 milionů korun

3.5.2019 00:09 | TRUTNOV (ČTK)
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. / Ilustrační foto
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Stavba by měla začít v polovině roku a hotová by měla být příští rok. Od rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole z roku 2015 za 120 milionů korun jde o největší jednotlivou investici vodáren. Včera to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
 

Investicí do takzvané kalové koncovky na bohuslavické čistírně, která čistí splašky z jednatřicetitisícového Trutnova, vodárny reagují na stále přísnější normy pro likvidaci čistírenských kalů. Zatím trutnovské vodárny kaly předávají k likvidaci specializované firmě, což je stojí ročně až 1,5 milionu korun.

Nová technologie vyhnilý a odvodněný kal usuší a následně kal projde pyrolýzou, tedy tepelným rozpadem. Zdrojem tepla pro sušení bude odpadní teplo z kogenerace a pyrolýzy. Hlavním produktem pyrolýzy bude takzvaný biochar, který po certifikaci bude možné použít jako zemědělské hnojivo. Vodárna počítají s tím, že po výstavbě kalové koncovky by likvidaci kalů mohly za úplatu nabízet i jiným provozovatelů čistíren odpadních vod.

Na investici do kalové koncovky vodárny mají příslib dotace 15 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Zbytek investice budou hradit z vlastních zdrojů. Na investici vodárny chtějí použít i většinu z loňského zisku, který činil 10,7 milionu korun po 13,5 milionu předloni.

Po odvodu do podnikových fondů by z loňského zisku mělo jít na investice 9,5 milionu korun. O rozdělení zisku rozhodne valná hromada na konci května. Své zisky firma dává na investice pravidelně, dividendy nevyplácí.

Nejdůležitější současnou investicí podniku je oprava dvou vodojemů z let 1902 a 1977 v trutnovském městském parku. Vodojemy byly v havarijním stavu. Stavba, která zahrnuje i kompletní výměnu technologií, začala v roce 2016 a hotová bude letos. Rekonstrukce bude stát přes 33 milionů korun, z nichž deset milionů zaplatí město Trutnov.

Pro letošní rok vodárny zdražily vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Představuje to nejnižší cenu z okresních vodárenských společností v Královéhradeckém kraji. VAK zaměstnává asi 80 lidí a dodává vodu 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy.

Největším akcionářem VAK Trutnov je město Trutnov, dalšími významnými vlastníky jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist