https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/val-klobouky-nove-tridi-odpad-lide-u-domu-maji-vlastni-nadoby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valašské Klobouky třídí odpad novým způsobem, lidé u domů mají vlastní nádoby

8.1.2017 12:25 | VAL. KLOBOUKY (ČTK)
Valašské Klobouky na Zlínsku změnily od Nového roku systém třídění odpadu. Obyvatelé rodinných domů dostali zdarma samostatné nádoby, do kterých třídí plast a papír. Svoz tříděného odpadu od rodinných domů bude organizován jednou měsíčně, komunální odpad pak bude vyvážen ve čtrnáctidenním intervalu, řekla ČTK mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.
 

"Nový systém je pro lidi přechodem k pohodlnějšímu způsobu třídění, protože jim zabezpečí vývoz tříděného odpadu přímo od domů. Odpadne tak jeho nepraktické skladování v pytlích a donášení ke kontejnerovým stanovištím. Většina občanů si nádoby v listopadu a prosinci vyzvedla, takže jsou na úpravu připraveni," uvedl místostarosta Martin Janík (nez.). Lidé, kteří si nádoby o objemu 120 litrů dosud nevyzvedli, si pro ně mohou přijít do sběrného dvora.

U rodinných domů tak v lednu postupně zmizí původní kontejnery na plast a papír, zůstanou jen nádoby určené na třídění skla. "Kovový odpad mohou lidé odevzdávat přímo ve sběrném dvoře. U bytových domů budou kontejnerová stání posílena, aby vyhovovala potřebám obyvatel. Svoz tříděného odpadu v těchto lokalitách bude nastaven jako čtrnáctidenní, komunální odpad bude vyvážen jednou týdně," uvedla mluvčí.

Nový způsob svozu tříděného odpadu zavádí s pětitisícovým městem Valašské Klobouky také další obce mikroregionu Jižní Valašsko, a to Vlachovice, Vysoké Pole, Újezd a Vlachova Lhota. "Celkové náklady tohoto projektu činí 4,9 milionu korun, z čehož 4,17 milionu pokryje dotace Operačního programu Životní prostředí," uvedla Zvonková.

Množství vytříděného odpadu ve Zlínském kraji každoročně roste, předloni připadlo na jednoho obyvatele kraje v průměru 40,9 kilogramu papíru, plastu, skla a nápojových kartonů. Zlínský kraj byl pod celostátním průměrem, který předloni činil 42,3 kilogramu.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist