https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valdstejnska-zahrada-zustane-pro-verejnost-uzavrena-jeste-v-dubnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valdštejnská zahrada zůstane pro veřejnost uzavřena ještě v dubnu

1.4.2020 00:20 (ČTK)
Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se s příchodem jara letos neotevře veřejnosti. / Ilustrační foto
Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se s příchodem jara letos neotevře veřejnosti. / Ilustrační foto
Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se s příchodem jara letos neotevře veřejnosti. V rámci opatření kvůli epidemii nového typu koronaviru zůstane ještě v dubnu uzavřena. O dubnových víkendech a svátcích nadále nebude přístupný ani Valdštejnský palác k jindy pravidelným prohlídkám. Senát to včera oznámil na svém twitteru.
 

Zahrada bývá po zimní přestávce standardně otevřena od začátku dubna do konce října. Nepřístupná bývá jen krátkodobě, zpravidla při nepřízni počasí. Dlouhodobě byla uzavřena jen při celkové rekonstrukci a při obnově po záplavách v srpnu 2002.

Valdštejnská zahrada je oblíbeným místem nejen pro místní obyvatele a pro turisty, ale také příjemnou zkratkou mezi stanicí metra a ministerstvem financí či sídlem Sněmovny.

Valdštejnská zahrada je po zahradách Hradu druhou největší ve vnitřní Praze. V roce 1634 ji nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna v manýristickém stylu. Návštěvníci v ní mohou obdivovat soubor devíti bronzových plastik, kopií díla nizozemského sochaře Adriana de Vriese, a unikátní salu terrenu, vyzdobenou freskami italského malíře Baccia del Bianca. V ní se během léta konají koncerty.

Výrazným prvkem v zahradě je také umělá krápníková stěna, na kterou navazuje voliéra pro výry. Kromě nich patří k vyhledávaným objektům páví korunkatí a bílí. Zahrada poskytuje útočiště také slípkám zelenonohým nebo kachnám divokým. Kachny sice nepatří k tamní stálé fauně, ale Valdštejnskou zahradu si oblíbily a rády v ní vyvádějí mladé.

Zahradu zdobí vzrostlé duby, javory či magnólie. Centrální část prostoru je osázena buxusovými keři a tulipány. U krápníkové stěny rostou hortenzie, u jižní stěny paláce vinná réva a fíkovník.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist