https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valnou-hromadu-energeticke-firmy-shell-narusili-klimaticti-aktiviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valnou hromadu energetické firmy Shell narušili klimatičtí aktivisté

25.5.2022 00:34 | LONDÝN (ČTK)
Foto | Nicholas Jeffway / Unsplash
Valnou hromadu britské energetické společnosti Shell v Londýně včera narušili klimatičtí aktivisté, vykřikovali hesla a přinesli si protestní transparenty. Akci, kde firma plánovala nechat hlasovat o své klimatické strategii, tak pořadatelé museli na čas přerušit. Informují o tom britská média. Na místo přijela i policie.
 

"Přestaňte si nalhávat, že nepůsobíte žádnou škodu. Myslete na své děti a na rodinu, ti dopadům klimatické změny neujdou," vykřikovali protestující podle záznamu z jednání, který zveřejnil britský levicový deník The Guardian. "Neexistují žádné dividendy ze znečištění," křičeli také.

Na místo konání valné hromady v centru Londýna přijela policie. Ta ale nechala protestující skandovat hesla ještě hodinu poté, co měla akce začít.

"Jsme tady, abychom je zahanbili a přiměli k odpovědnosti, jak jen to půjde. Oni vědí, co se děje. Nejsme tu, abychom je vychovávali," řekl agentuře Reuters Aidan Knox z aktivistické skupiny Money Rebellion, která má vazby na protestní hnutí Extinction Rebellion. Akce se podle skupiny zúčastnilo přes 70 protestujících.

Podle předsedy představenstva společnosti Shell Andrewa Mackenzieho policie po téměř dvou hodinách požádala všechny zaměstnance Shellu, včetně členů představenstva, aby z místa odešli. Po jejich odchodu začali místnost za přihlížení policistů dobrovolně opouštět i protestující. Mluvčí Shellu pak oznámil, že valná hromada bude po přestávce pokračovat v jiné místnosti.

"Respektujeme právo každého vyjádřit svůj názor a vítáme jakékoli konstruktivní zapojení do naší strategie a energetické transformace. Tento druh narušení... je opakem konstruktivního jednání," uvedla společnost v prohlášení.

Shell zvýšil v prvním čtvrtletí upravený čistý zisk na rekordních 9,13 miliardy USD (210,4 miliardy Kč), o rok dříve měl zisk 3,23 miliardy USD. K výraznému zlepšení přispěly vysoké ceny ropy a plynu na světových trzích a také solidní výsledky obchodní divize firmy. Podnik oznámil, že asi o čtyři procenta zvýší dividendu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist