https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vanocnich-stromku-z-lesu-v-ralsku-letos-lesnici-vls-daruji-rekordnich-88
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánočních stromků z lesů v Ralsku letos lesníci VLS darují rekordních 88

4.12.2022 00:40 | RALSKO (ČTK)
"Tradice vánočních stromků v našich zemích nemá nijak dlouhou historii. Výrazněji se rozšířila až na přelomu 19. a 20. století, čemuž hodně pomohli lesní hospodáři, kteří v ní viděli možnost, jak využít stromky z výchovných zásahů. Ilustrační foto
"Tradice vánočních stromků v našich zemích nemá nijak dlouhou historii. Výrazněji se rozšířila až na přelomu 19. a 20. století, čemuž hodně pomohli lesní hospodáři, kteří v ní viděli možnost, jak využít stromky z výchovných zásahů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesníci Vojenských lesů a statků (VLS) vybrali letos z lesů v Ralsku na Českolipsku při prořezávkách dosud nejvyšší počet 88 malých borovic a smrčků, které poslouží darem jako vánoční stromky. Lesníci je tradičně věnují dětským domovům, mateřským školám či domovům pro seniory po Libereckém kraji, sdělil mluvčí VLS Jan Sotona.
 

Pro lesníky, kteří mají na starost správu bývalého vojenského újezdu v Ralsku, jde o každoroční akci od roku 2006. Stromky obdarovávají před Vánoci sociální a vzdělávací instituce, které o ně projeví zájem. "Letos jich je o něco více, než jsme zvyklí. Je to dané asi tím, že jde o zaběhnutou akci a více se tak o ní ví. A projevuje se asi i ekologický efekt. Pravý vánoční stromek je z prořezávek lesů než ten z plantáží," uvedl Sotona.

Tak se podle lesníků rozšířil zvyk mít o Vánocích doma stromeček. "Tradice vánočních stromků v našich zemích nemá nijak dlouhou historii. Výrazněji se rozšířila až na přelomu 19. a 20. století, čemuž hodně pomohli lesní hospodáři, kteří v ní viděli možnost, jak využít stromky z výchovných zásahů. Lidé dnes dávají přednost vánočním stromkům, které se pěstují speciálně na plantážích převážně ve Skandinávii, pro nás pro lesníky je ale typickým symbolem Vánoc stromek z prořezávek v lese," dodal ředitel VLS Roman Vohradský.

Všechny darované stromky z VLS mají certifikát PEFC, který potvrzuje, že pocházejí z trvale udržitelného lesního hospodaření. Desítky boroviček a několik smrčků je určeno pro osm dětských domovů v kraji, konkrétně v Liberci, České Lípě, Semilech, Frýdlantu, Hamru na Jezeře, Krompachu, Jablonném v Podještědí a Dubé-Deštné. Další dvě desítky stromků z Ralska darují vojenské lesy mateřským školám a dalším školním zařízením v českolipském regionu. Dva smrčky a pět borovic ozdobí senioři v domovech v Mimoni a Stráži pod Ralskem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist