https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vcelarska-sezona-zacala-letos-predcasne-muze-to-zpusobit-uhyn-vcel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včelařská sezona začala letos předčasně, může to způsobit úhyn včel

21.3.2024 01:03 | LIBEREC (ČTK)
Včelařská sezona začala letos dříve než je obvyklé, a to zhruba o měsíc. Důvodem je nezvykle krátká zima a teplé jaro. Pokud budou další výkyvy teplot, může to znamenat úhyn včel. Tvrdí to včelaři, které ČTK oslovila. Letošní únor byl nejteplejší od roku 1961, vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 

“Včelaři nejsou z teplých zim moc nadšení. Včely mají vyšší aktivitu a spotřebovávají více zásob. Více se opotřebovávají zimní včely, které tak uhynou dříve, než za sebe stihnou vychovat letní včely,” řekl tajemník Českého svazu včelařů (ČSV) František Krejčí.

Včelaři na situaci reagují doplňováním zásob. “Důležité je, aby měla včelstva dostatek cukerných zásob, vody a pylu. To je nyní základ, včasné jarní prohlídky a dle potřeby dokrmování,” uvedl jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček. Právě dokrmování ale může mít vliv na kvalitu medu. “Pokud se to s přikrmováním přežene, potom v rozborech vidíme různé zbytky krmení, které jsou právě v letech špatné snůšky velmi časté a někdy až za hranou legislativní tolerance,” tvrdí Špaček.

Problémem může být i zdravotní stav včelstev. Mírná zima nahrává množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor). “Roztoč varroa je parazit včel, který jim saje krev a roznáší další onemocnění. Pokud se roztoči ve včelstvu nepozorovaně přemnoží, už je zle. Poškozeným včelám žádný lék zdraví nevrátí,” uvedl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského. “Nemoc způsobuje postupné slábnutí včelstev, které může vést i k jeho kolapsu či úhynu,” doplnil spoluzakladatel Včelařství Domovina Josef Kölbl.

Podle Státní veterinární správy mají chovatelé v případě vyššího nálezu parazita provést předjarní ošetření, a to nejpozději do 15. dubna. Také je důležité, aby se včelaři v sousedství dohodli na společném postupu. Neléčená včelstva jsou nebezpečím pro sousední včelstva, která správně léčená jsou.

Teploty, jaké byly letos v zimě, někteří včelaři ještě nezažili. Potvrzují to i data ČHMÚ. Jednalo se o vůbec nejteplejší únor zaznamenaný na území ČR od roku 1961. “Já dvě takhle teplé zimy za sebou osobně nepamatuji a to včelařím 31 let,” řekl Krejčí.

Loňská zima přinesla velké úhyny včelstev. Uhynula jich asi polovina, tedy 300 000, vyplývá to z odhadu společnosti Medokomerc. “Do roku 2022 měl počet včelstev vyrovnaný až mírný nárůst,” řekl ČTK Krejčí. I přes vyšší úhyny ale hodnotili výrobci medu loňský rok jako úspěšný. Včelařství Domovina například vyprodukovala o 40 procent více medu než předchozí rok. Dřívější začátek sezony ovšem produkci komplikuje. “Včely nestíhají dostatečně rychle zesílit a být v plné síle na hlavní snůšku květového medu,” uvedl Kölbl. Zda se dá letos očekávat podobný trend jako loni, záleží podle včelařů na dalším vývoji teplot.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist