https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vcely-na-prazskem-letisti-pomahaji-hlidat-kvalitu-ovzdusi-a-jejich-med-sbira-ceny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včely na pražském letišti pomáhají hlídat kvalitu ovzduší. A jejich med sbírá ceny

19.10.2017 11:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chov včelstev byl na Letišti Václava Havla Praha zahájen v listopadu 2011 jako jeden ze způsobů monitoringu kvality ovzduší.  Ilustrační foto.
Chov včelstev byl na Letišti Václava Havla Praha zahájen v listopadu 2011 jako jeden ze způsobů monitoringu kvality ovzduší. Ilustrační foto.
Foto | CarbonNYC / Flickr
Dvě zlaté medaile získal med od včel z Letiště Praha v soutěži Český med 2017 vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů. Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách každoročně, letos poprvé byly oceněny hned dva jeho druhy: květový řepkový a pohankový. V obou případech obdržel med dokonce nejvyšší 100% hodnocení. Celkem se soutěže zúčastnilo 343 medů. Získané zlaté medaile potvrzují dlouhodobě nejvyšší kvalitu letištního medu. Včely na letišti mimo produkce medu slouží k monitoringu kvality ovzduší. Informuje o tom Letiště Praha.
 

Chov včelstev byl na Letišti Václava Havla Praha zahájen v listopadu 2011 jako jeden ze způsobů monitoringu kvality ovzduší. Praha se tak připojila k evropským letištím, která už biomonitoring využívala dříve, jako jsou letiště v Mnichově, Hamburku, Drážďanech či Paříži. V současné době má Letiště Praha šest včelstev, která v letních měsících čítají dohromady v průměru zhruba 350 tisíc včel.

Z jejich produkce bylo letos získáno bezmála 100 kg medu. Jeho výroba však nepatří k hlavním úkolům letištních včel. „Díky včelám, které během své cesty za potravou obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem nasbíraného medu a plástvového pylu získat údaje o přítomnosti nejrůznějších chemických látek a následně zjistit zdroj možného znečištění životního prostředí, zejména ovzduší,“ vysvětluje princip biomonitoringu pomocí včelstev Roman Pacvoň z tiskového oddělení Letiště Praha.

Stočený med a vzorky plástvového pylu jsou zasílány na chemický rozbor do certifikované laboratoře při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a na posouzení kvality dle normy Český med č. ČSV 1/1999 do Výzkumného ústavu včelařského. „Dosavadní rozbory uskutečněné v uplynulých letech nám potvrzují dobrou kvalitu ovzduší v okolí letiště. Vysoce ceněný med je zase výsledkem několikaleté práce celého týmů našich včelařů a jejich příkladné profesionality v péči o naše včelstva,” doplňuje Lucie Bílková, koordinátorka ochrany životního prostředí Letiště Praha.

Med z produkce Letiště Praha není určen ke komerčnímu prodeji, slouží pouze pro účely biomonitoringu a dále jako zajímavý upomínkový produkt pro partnery Letiště Praha. Pravidelně jej mohou ochutnat také návštěvníci nejrůznějších akcí pro veřejnost, které Letiště Praha přímo pořádá nebo se jich účastní. Naposledy si jej mohli vyzkoušet obyvatelé okolních obcí během podzimních informačně-zábavních návštěv zástupců letiště na zdejších společenských akcích.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist