https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francii-protestovali-zastanci-i-odpurci-pyrenejskych-medvedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Francii protestovali zastánci i odpůrci pyrenejských medvědů

5.7.2020 08:15 | TOULOUSE (ČTK)
Medvěd zastřelený v Pyrenejích
Medvěd zastřelený v Pyrenejích
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V jižní Francii se konaly dva protesty příznivců a odpůrců vysazování medvědů do Pyrenejí. V Toulouse se se před prefekturou sešli ochránci zvířat, u jezera Lers v departementu Ariège pak proti medvědům coby škůdcům stád ovcí protestovali chovatelé. Oba tábory obnovily svůj boj po nálezu těla zastřeleného medvěda začátkem června.
 

Lidé, kteří přišli na akci v Toulouse na výzvu svazu podporujícího přítomnost medvědů v Ariège, své požadavky podpořili peticí s podpisy 14 000 lidí. Chtějí, aby úřady ztrátu čtyřletého medvědího samce nahradily jiným zvířetem. Podle policie bylo přítomno asi 150 lidí. "Je nás tady 14 000," řekl s poukazem na petici Alain Reynes, který ochránce vede.

Opačného názoru jsou chovatelé a zástupci místního zemědělství. Těch přišlo k jezeru Lers asi 2000 a vyslyšeli tak výzvu odpůrců medvědů. Požadovali, aby do přírody už nebyla vypouštěna další zvířata a aby jejich současný stav byl zredukován.

Reynes ale soudí, že je nezbytné mrtvé zvíře nahradit. "Záleží na každém jedinci," řekl. Alain Marek ze svazu ochrany divokých zvířat sdělil, že je třeba najít ty, kdo medvěda v červnu zabili, aby záležitost neskončila bez následků.

Francie začala do Pyrenejí vypouštět medvědy v 90. letech, když jim tam hrozilo téměř vyhynutí. Stát vznesl proti neznámým viníkům červnového incidentu stížnost, ale vyšetřování k ničemu nedospělo. Nevládní organizace Sea Shepherd nabídla odměnu 45 000 eur (1,2 milionu korun) za jakoukoli informaci o střelcích.

Ve snaze utišit dlouhodobé spory mezi příznivci a odpůrci medvědů stát v lednu zmrazil program vysazování dalších zvířat do přírody s tím, že se nynější populace slibně rozvíjí. V Pyrenejích je nyní kolem 50 zvířat. Jejich zastánci si myslí, že tento počet není zárukou jejich přežití.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist