https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-frydlantu-letos-vysazeji-na-200-stromu-i-diky-penezum-z-polska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Frýdlantu letos vysázejí na 200 stromů i díky penězům z Polska

18.4.2024 00:11 | FRÝDLANT (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ve Frýdlantu na Liberecku vysázejí letos na 200 nových stromů i díky penězům z Polska. Podél chodníčků na sídlišti mezi Husovou a Sídlištní ulicí nechalo město vysázet 77 okrasných ovocných stromků. V plánu je také výsadba ovocné aleje se 141 stromy od Novoměstské ulice k Bažantnici, na kterou získala radnice dotaci z Fondu malých projektů Turów. Nové lípy a platany nahradí i stromy, které kvůli špatnému stavu museli pokácet na rozhledně, řekla ČTK mluvčí radnice Martina Petrášková.
 

"Stromky jsme na sídliště vysázeli jednak proto, aby ho ozelenily a zkrášlily, a pak také proto, aby v létě poskytovaly lidem stín. Jejich výsadbu zajistilo technické oddělení města společně s našimi zahradníky, takže náklady ve výši necelých 100 000 korun představují jen pořizovací cenu stromků," doplnil místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka (ODS). Šest nových ovocných stromů oživí podle něj také zahradu domu s pečovatelskou službou. "Aby si v budoucnu mohli tamní obyvatelé dojít na zahradu v létě utrhnout švestku, hrušku, letní jablko nebo třešně," dodal.

Díky dotaci z Fondu malých projektů Turów vysází letos město nové stromořadí podél účelové komunikace směrem na Bažantnici. Na výsadbu 141 jabloní, hrušní a švestek získala radnice dotaci 1,18 milionu korun, z vlastního přidá 295 000 korun. Součástí projektu je také kácení dožilých stromů a keřů a odfrézování pařezů. Nová alej naváže podle Petráškové na jabloňové stromořadí, které město vysázelo ve spolupráci s žáky střední školy hospodářské a lesnické a speciální základní školy před třemi lety podél cyklostezky směrem na Nové Město pod Smrkem.

Fond malých projektů Turów je jedním z výsledků česko-polské dohody o kompenzacích škod způsobených těžbou uhlí v polském dole Turów u hranic s Českem. Polská a česká vláda, Dolnoslezské vojvodství a Liberecký kraj se do něj zavázaly dávat rovným dílem dohromady 500 000 eur ročně (12,68 mil.Kč). Klíčová je podpora projektů zaměřených na zadržení vody v krajině, peníze tak lze žádat na obnovu nebo vytváření vodních prvků, zasakování vody nebo právě na výsadbu stromů.

Ve dvou výzvách už Fond malých projektů Turów rozdělil žadatelům z Česka a Polska v přepočtu přes 18 milionů korun a podpořil 17 projektů dohromady za 39 milionů korun. Aleje díky tomu plánují sázet nebo ošetřit také v Hrádku nad Nisou, Mníšku, Chrastavě nebo polské Bogatyni. Do konce června je možné žádat ve třetí výzvě, kde je k dispozici přes 703.743 eur, (17,84 mil.Kč). Administraci projektu nemá na starosti Liberecký kraj, ale Euroregion Nisa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist