https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-frydlantu-musi-vykacet-pres-70-jehlicnanu-jsou-napadene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Frýdlantu musí vykácet přes 70 jehličnanů, jsou napadené

1.1.2021 17:30 | FRÝDLANT (ČTK)
Kvůli výskytu sypavky a kůrovce nechal Frýdlant od léta do září posoudit stav jehličnanů, hlavně smrků ztepilých a pichlavých na území města.
Kvůli výskytu sypavky a kůrovce nechal Frýdlant od léta do září posoudit stav jehličnanů, hlavně smrků ztepilých a pichlavých na území města.
Foto | Matej Šiculiak
Více než 70 vzrostlých jehličnanů musí nechat vykácet ve Frýdlantu na Liberecku. Stromy napadl kůrovec, ale také dřevokazná houba sypavka a postupně umírají. Na jaře pokácené stromy nahradí stromy nové, které budou do centra města a na sídliště vhodnější, řekla ČTK mluvčí radnice Martina Petrášková. Na sídlištích bude radnice nové stromy vybírat ve spolupráci s jednotlivými společenstvími vlastníků bytů.
 

Kvůli výskytu sypavky a kůrovce nechal Frýdlant od léta do září posoudit stav jehličnanů, hlavně smrků ztepilých a pichlavých na území města. K pokácení odborníci navrhli 74 stromů, z toho u 41 musel kácení schválit městský odbor životního prostředí. Převážná většina napadených stromů určených k odstranění je v okolí panelových sídlišť, několik jich roste i v centru města a na Větrově.

"Sypavka smrková napadla stromy nejen tady u nás ve Frýdlantu, ale je to problém celého regionu," doplnil místostarosta Jiří Stodůlka (ODS). Houba sypavka způsobuje rezavě hnědé zbarvení jehličí, které pak opadává, a dřeviny odumírají. "Stejně jako sypavka odsuzuje k zániku smrky pichlavé, další druh smrků odsuzuje k zániku lýkožrout smrkový neboli kůrovec. Také jeho příčinou v regionu vymírají stromy," dodal Stodůlka. Larvy lýkožrouta se totiž živí lýkem, kterým stromy rozvádějí vodu a živiny a opět způsobují usychání a úhyn stromu.

O kácení usychajících stromů se postarají frýdlantští dobrovolní hasiči, hotovo má být do konce ledna. Většina pokácených stromů bude rozřezána na čtyřmetrové klády, část větví využije město k výzdobě o nadcházejícím adventu a zbytek zpracuje na štěpku. V únoru pak nechá město odfrézovat pařezy. "Za pokácené stromy chceme hned na jaře vysadit jiné," řekl Stodůlka. Už to ale nebudou jehličnany, které mají mělké kořeny a za silného větru hrozí, že se vyvrátí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist