https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-skotskem-pohori-cairngorms-byl-objeven-novy-druh-houby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve skotském pohoří Cairngorms byl objeven nový druh houby

15.7.2022 11:17 | Edinburgh (ČTK)
Pohoří Cairngorms ve Skotsku.
Pohoří Cairngorms ve Skotsku.
Ve skotském pohoří Cairngorms byl objeven dosud neznámý druh houby z čeledi čirůvkovitých a parazitického rodu příživnic. Do něj patří například houba anglicky přezdívaná "strangler" (škrtič), jelikož pohlcuje jiné houby a roste z jejich plodnic. Kromě zcela nového druhu výzkumníci objevili i dvě houby, jejichž výskyt je v Británii novinkou, informovala stanice BBC.
 

Celkem 73 dobrovolníků minulé léto nasbíralo 200 vzorků půdy, z nichž vědci ve výzkumném Ústavu Jamese Huttona extrahovali DNA a vytvořili přes 17 000 záznamů o 2748 druzích hub.

Vzorky pocházely z 55 hor Caringormského národního parku z nadmořské výšky nad 914 metrů.

"Spolupráce výzkumníků, ochránců přírody a místní komunity přinesla odhalení divokých a pozoruhodných druhů," uvedla Keilidh Ewanová z ekologické organizace Plantlife. Projekt podle ní přinesl cenný vhled do života hub vysoko v horách.

"Pomáhá nám pochopit hrozby, kterým čelí toto křehké prostředí, a ukazuje, co můžeme pro ochranu těchto milovaných míst v budoucnu udělat," řekla Ewanová.

Houby jsou pro ekosystémy (nejen) alpského typu zásadní. "Protože jsou ale z většiny schované pod zemí a jsou těžce přístupné, víme velmi málo o jejich šíření a rozmanitosti," vysvětluje Andrea Brittonová, ekoložka z Ústavu Jamese Huttona.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist