https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-starem-meste-bude-asi-vice-nelegalniho-odpadu-nez-se-cekalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Starém Městě bude asi více nelegálního odpadu, než se čekalo

11.2.2019 19:23 | OSTRAVA (ČTK)
Ve skladovací hale ve Starém Městě u Frýdku- Místku by mohlo být uloženo více nelegálního odpadu, než se původně předpokládalo. Ilustrační snímek.
Ve skladovací hale ve Starém Městě u Frýdku- Místku by mohlo být uloženo více nelegálního odpadu, než se původně předpokládalo. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve skladovací hale ve Starém Městě u Frýdku- Místku by mohlo být uloženo více nelegálního odpadu, než se původně předpokládalo. Prvotní odhady hovořily o 500.000 litrů. Pravděpodobně se nejedná o odpad od jediného původce. Informoval o tom Ladislav Šimek, ředitel společnosti Aquatest, kterou město vybralo pro sanační práce.
 

Společnost v objektu, kde jsou uloženy barely s nebezpečnými odpady, začala pracovat minulou středu. "Monitorujeme a inventarizujeme převzatý odpad. V současné době odebíráme vzorky a na základě těch vzorků děláme základní diagnostiku, co to tam je," uvedl Šimek.

Podle něj zatím ještě nezačne odvoz odpadu, který zůstává na místě. Podle něj dosud není detailně určeno, jak s odpadem nakládat. Město původně hovořilo o tom, že odpad bude převezen a uskladněn v zabezpečených skladech nebezpečných odpadů ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Podle Šimka je ale variant víc. Nejvhodnější způsob se vybere až na základě výsledků vzorkování, což je podle Šimka pro firmu teď nejdůležitější úkol.

"Oproti původním předpokladům se ukázalo, že tam toho je o něco více, než se předpokládalo a je tam i více druhů toho odpadu," řekl Šimek. Přesné množství ale stále není zřejmé. "To je zatím předčasné. Ukazuje se, že počet kusů obalů je větší, než se předpokládalo. Některé z nich jsou menší, takže tam může být větší počet menších sudů," podotkl Šimek.

Osobně se domnívá, že dovezený odpad nepochází z jednoho zdroje. "Je to ode mě odvážné komentovat teď, ale nemyslím si, že by šlo vyloženě o odpad z jedné konkrétní výroby. Ta škála odpadů je tak široká, že to neukazuje prstem na jednoho původce odpadů. Je tam skutečně velké množství typů jednotlivých látek," uvedl Šimek. Podle něj je nejvíc problematický způsob, jakým byly barely uloženy, ne jejich kvalita. "Skládáme to tak, aby žádné nebezpečí úniku nebo kontaminace nehrozilo."

Do skladu odpad pravděpodobně navezla polská firma a kromě skladovací haly ve Starém Městě ho uložila také v objektu v Bohumíně na Karvinsku. V Bohumíně, kde by mělo být okolo 150.000 litrů, město očekává, že se o odpad postará nájemce skladovacích prostor.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist