https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-stredu-zacne-japonska-policie-vysetrovat-na-miste-havarie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve středu začne japonská policie vyšetřovat na místě havárie

5.10.1999 15:30 | PRAHA (EkoList)
V Japonsku pokračuje vyšetřování vážné jaderné havárie z minulého týdne. Policejní vyšetřovatelé se ve středu ráno chystají podniknout razii v kancelářích firmy JCO a hodlají rovněž prozkoumat závod na přepracování jaderného paliva v městě Tokai, kde 30. září došlo k havárii. Již v neděli inspektoři státního Úřadu pro vědu a techniku, který dohlíží na japonský jaderný program, zabavili v kancelářích firmy JCO v Tokiu a Ibaraki (hlavní město prefektury, kde leží Tokai) plné pytle dokumentů.
 

Zmíněný Úřad pro vědu a techniku provede rovněž mimořádné inspekce ve dvaceti zařízeních na zpravování uranu v celém Japonsku.

Japonská vláda, která byla dnes rekonstruována (dvoučlenná vládní koalice se změnila na tříčlennou, předsedou vlády zůstává Keizó Obuči - tyto změny byly plánovány již před havárií), však hodlá ve využívání jaderné energie pokračovat. Japonsko, které je chudé na přírodní zdroje, je asi z pětiny závislé na dodávkách elektřiny z jaderných elektráren, a vláda trvá na tom, že se podíl jaderné energetiky bude muset zvyšovat. Takaši Fukaya, nově jmenovaný ministr mezinárodního obchodu a průmyslu, zdůraznil, že k nehodě nedošlo v jaderné elektrárně, ale v závodu na přepracování jaderného paliva. V Japonsku v současnosti pracuje 51 jaderných reaktorů a vláda plánuje do roku 2010 postavit dalších dvacet.

Pokusme se shrnout příčiny a průběh havárie.

Co se stalo?

K nehodě došlo v závodě na přepracování jaderného paliva, který leží v obci Tokai na východním pobřeží největšího japonského ostrova Honšů, asi 110 kilometrů severovýchodně od Tokia (zde je mapka). Závod patří japonské firmě JCO Ltd., tato firma je stoprocentně vlastněna společností Sumitomo Metal Mining Ltd.

V kritický moment tři pracovníci závodu lili z vědra z nerezové oceli roztok uranu do nádrže s kyselinou dusičnou. Roztoku uranu mělo být přidáno 2,3 kg, místo toho však dělníci nalili 16 kg. Tím se jim podařilo v nádrži vyvolat nekontrolovanou jadernou reakci.

Jaký byl časový průběh nehody?

Všechny údaje zde uvedené jsou v místním japonském čase, který se od letního středoevropského času liší o +7 hodin (je-li v Japonsku např. 10:00 dopoledne, jsou u nás teprve 3:00 ráno).

30. září

10:35 - Z nádoby, do které tři dělníci nalili nadměrné množství uranu, vyšlehává modrofialový záblesk. Poplašné zařízení v závodě hlásí nadměrné množství radiace.

10:45 - Vedení firmy JCO dospívá k závěru, že v nádobě začala probíhat neřízená jaderná reakce.

11:30 - Firma JCO začíná měřit radioaktivitu na obvodě pozemku závodu.

11:34 - Firma JCO hlásí nehodu místním úřadům.

11:44 - Na hranici závodu naměřena radiace 0,8 miliSievertu (mSv/h) za hodinu, což je 4000krát více než normálně.

12:30 - Obec Tokai vyzývá ampliony své obyvatele, aby nevycházely z domů.

13:56 - Ředitel závodu Kenzo Košijima volá starostovi Tokai a žádá ho, aby nařídil evakuaci obyvatelstva.

15:00 - Je nařízena evakuace obyvatel žijících do vzdálenosti 350 metrů od závodu.

22:30 - Společnost East Japan Railway zastavuje kvůli riziku radioaktivního zamoření vlakovou dopravu mezi městy Mito a Hitachi - trať vede přes Tokai.

1. října

2:58 - Pracovníci JCO se pokoušejí zastavit jadernou reakci vyčerpáním vody z chladícího okruhu. Voda proudí kolem nádoby, ve které probíhá řetězová reakce, a odborníci se domnívají, že se od ní odrážejí neutrony zpět do nádoby a podporují tak pokračování řetězové reakce.

5:40 - Úřad pro vědu a techniku na tiskové konferenci uvádí, že úroveň proud neutronů dosáhl hodnoty 18 mSv/h a záření gama 20 mSv/h.

6:15 - Jadernou reakci se podařilo zastavit zaplavením nádoby roztokem bóru ve vodě.

Radek Svítil


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist