https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-svedsku-zahajilo-provoz-prvni-misto-pro-vypousteni-druzic-v-pevninske-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Švédsku zahájilo provoz první místo pro vypouštění družic v pevninské EU

13.1.2023 17:21 | STOCKHOLM (ČTK)
Foto | DLR Picture / Wikimeda Commons
Za přítomnosti unijních činitelů a švédského krále Carla XVI. Gustafa dnes v severním Švédsku slavnostně zahájilo provoz první místo pro vypouštění družic v pevninské části Evropské unie. Zařízení Esrange Space Center poblíž arktického města Kiruna by mělo doplnit stávající kapacity EU, které představuje kosmodrom ve Francouzské Guyaně. Informovala o tom agentura AP.
 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že malé družice jsou klíčové pro sledování přírodních katastrof v reálném čase a s ohledem na ruskou válku na Ukrajině také pro zajištění celosvětové bezpečnosti.

"Dnes víme, že statečné ukrajinské síly účinně využívají malé družice ke sledování pohybu ruských vojsk," uvedla.

Toto pracoviště za polárním kruhem, které v roce 1966 založila Evropská kosmická agentura (ESA) za účelem studia zemské atmosféry a polární záře, bylo v posledních letech díky velkým investicím přestavěno tak, aby bylo schopné vysílat družice. Vypuštění prvního satelitu na orbitu se očekává na začátku příštího roku.

Podle švédské vesmírné agentury SSC by celkový počet družic na oběžné dráze mohl do roku 2040 dosáhnout 100.000 oproti současným 5000.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist