https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-valasskem-mezirici-se-predstavi-verejnosti-floralni-kostel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Valašském Meziříčí se představí veřejnosti Florální kostel

20.6.2022 16:07 | VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se tento týden představí veřejnosti Florální kostel. Jde o projekt umělců Michaely Černické a Jiřího Černického, který tvoří 57 listnatých stromů na dohled památného vrchu Helštýn. Zelenou katedrálu o rozměrech 51krát 30 metrů tvoří vzrostlé jabloně, topoly a duby, které lemuje květnatá louka, sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.
 

"Minimálně v rámci České republiky se jedná o ojedinělý projekt s přesahem dalších desítek let, kdy bude Florální kostel postupně růst. I proto nebylo vůbec jednoduché vybrat vhodné místo pro jeho umístění. Nakonec jsme zvolili právě Helštýn, který patří k dominantám města a je oblíbeným cílem výletů s krásným výhledem na Valašské Meziříčí," uvedla místostarostka Yvona Wojaczková (ANO).

Stromy se vysazovaly loni. "Nyní se již stromy krásně zelenají a společně s květnatou loukou tvoří unikátní prostor. Proto jsme se rozhodli pozvat manžele Černické jako autory původní myšlenky a další hosty včetně uznávaného geologa Václava Cílka a Florální kostel slavnostně otevřít veřejnosti. Věřím, že se postupně stane cílem procházek, svateb nebo jen místem tichého rozjímání," uvedla Wojaczková. Slavnostní otevření zelené katedrály bude 22. června od 11:00.

Na Helštýně stojí také památník obětí druhé světové války. V roce 2019 přibyl půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž tam stál do poloviny 19. století.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist