https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-velkem-senove-se-na-hrbitove-vyskytuji-jedovate-zmije-obecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Velkém Šenově se na hřbitově vyskytují jedovaté zmije obecné

2.7.2020 14:52 | VELKÝ ŠENOV (ČTK)
Zmije obecná je poměrně malý had, měří většinou mezi 60 až 90 centimetrů, nikdy ne více než metr. Je to také jediný jedovatý had, který se u nás ve volné přírodě vyskytuje.
Zmije obecná je poměrně malý had, měří většinou mezi 60 až 90 centimetrů, nikdy ne více než metr. Je to také jediný jedovatý had, který se u nás ve volné přírodě vyskytuje.
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný jedovatý had na území České republiky. Radnice občanům doporučila, aby raději na hřbitov nechodili. Zástupci obce na to upozornili na facebookovém profilu.
 

Místostarosta Karel Hanisch ČTK řekl, že se radnice informaci o výskytu zmijí na hřbitově dozvěděla teprve dnes. "Kontaktovali jsme odborníky a budeme postupovat podle jejich doporučení," uvedl. Vedení města podle něj udělá maximum pro to, aby hadi občany neohrožovali. Situace se však bude řešit až v dalších dnech, dodal Hanisch.

"Pokud přeci jen vstoupíte do areálu, pomůže více dupat nebo použít hůl či klacek k prověření terénu před sebou. Důležitá je i vhodná volba obutí a ošacení do terénu," uvedli zástupci města. Dodali, aby lidé hadům záměrně neubližovali, jde o chráněný druh.

Někteří obyvatelé města s téměř 2000 obyvateli se v komentářích proti doporučení vedení města ohradili. "To je řešení nenavštěvovat hřbitov, když tam máme své blízké," napsala třeba Oldřiška M. Jiná obyvatelka Velkého Šenova upozornění vítá. "Já jsem třeba za tuto informaci vděčná, protože jsme se tento týden na hřbitov chystaly udělat úklid na našich hrobech. Chodím tam s pětiletou dcerou, která si tam všude hraje a běhá," uvedla Jana L.

Zmije obecná je poměrně malý had, měří většinou mezi 60 až 90 centimetrů, nikdy ne více než metr. Je to také jediný jedovatý had, který se u nás ve volné přírodě vyskytuje. Od ostatních plazů jej lze poznat podle klikatého pruhu na zádech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist