https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-vernirovicich-na-sumpersku-vybudovali-mineralogickou-stezku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Vernířovicích na Šumpersku vybudovali Mineralogickou stezku

4.6.2023 00:49 | VERNÍŘOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Vernířovicích na Šumpersku se na konci května otevřela Mineralogická stezka, která poukazuje na místní bohatá naleziště. Naučná trasa osázená informačními tabulemi navazuje na okruh sousedního Sobotína. Pro děti je vytvořena speciální Permoníkova stezka s interaktivními prvky. Vernířovice bývaly hornickou osadou, se sousedním Sobotínem je spojovalo dolování a zpracování železa.
 

"Stezka navazuje na sobotínský kruh, který se věnuje lokalitě Sobotína. Tato lokalita monitoruje možná ukrytá, ale opravdu významná naleziště minerálů ve zdejší oblasti, je jich tam opravdu velké množství. Stezka přibližuje lidem, co vše se tam dá najít a jakou vazbu to mělo na historii; část nalezišť sloužila jako zdroj surovin pro podniky Kleinů, dnes jsou to spíše sběratelská naleziště," řekl šéf jesenického sdružení cestovního ruchu Tomáš Rak.

Významná je podle něj i část trasy určená dětem, jde o Permoníkovu stezku o délce 2,2 kilometru. Něco podobného dosud z pohledu cestovního ruchu v této oblasti chybělo. "Rodiče zde minimálně na půl dne děti zabaví. Na deseti stanovištích se učí o přírodě a minerálech, nechybí zde herní prvky, piškvorky, pexesa či otáčecí kostky," doplnil Rak.

Podle starostky Bohumily Hojgrové chce obec novou naučnou stezkou představit unikátní naleziště v jejím katastaru. Prodloužení sobotínské stezky i o vernířovský okruh se připravovalo několik let, letos se obci podařilo získat krajskou dotaci. "Naše stezka je dlouhá 14 kilometrů, dohromady se sobotínským okruhem je to 21 kilometrů. Trasu lze projet také na horském kole," uvedla starostka. Návštěvníky trasa vede k lokalitám, kde se dříve těžilo, jde například o přírodní památku Zadní Hutisko. Po cestě jsou informační tabule. Projekt doplňuje také vitrína s minerály, u obecního úřadu je i velká mapa této naučné stezky a možnost dobití elektrokol.

Stezka podle Raka těží z přírodních zajímavostí. "Je to klidnější protiváha sobotínského resortu, je to produkt cestovního ruchu, který návštěvníky dostane do přírody. Po většinu času vede po lesních cestách, vede nedotčenou lokalitou, nechybějí bystřiny, malé vodopády. Je to balzám na duši," dodal. Náklady na vybudování okruhu činily 520 000 korun, polovinu částky získala obec prostřednictvím krajské dotace.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist