https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-vrchlabi-zahajuje-provoz-nove-navstevnicke-centrum-spravy-krnap
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Vrchlabí zahajuje provoz nové návštěvnické centrum Správy KRNAP

1.11.2023 10:40 | VRCHLABÍ (ČTK)
Nové Návštěvnické centrum (NC) Správy KRNAP – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí.
Nové Návštěvnické centrum (NC) Správy KRNAP – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí.
Zdroj | Správa KRNAP
Nové Návštěvnické centrum (NC) Správy KRNAP – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí na Trutnovsku dnes zahajuje běžný provoz. Otevírací doba kromě pondělí je od 9:00 do 17:00, poslední vstup v 16:00. ČTK to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Nové NC s interaktivními expozicemi o Krkonoších vzniklo v interiéru opraveného bývalého kláštera, ve kterém má sídlo muzeum Správy KRNAP. Budova kláštera byla pro veřejnost uzavřená kvůli rekonstrukci od října 2017. Základní vstupné je 200 korun, snížené 100 korun a rodinné vstupné 400 korun.
 

Nové expozice návštěvnického centra mají za cíl moderními prostředky představit příběh Krkonoš včetně důvodů vzniku KRNAP, uvedli zástupci národního parku.

Nové expozice jsou téměř na 3000 metrech čtverečních v suterénu, v přízemí a v patře budovy. Nahrazují původní expozice Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí Kámen a život a Lidé a hory otevřené v roce 1984 a 1995. Návštěvníci mohou vidět i akvária s živými rybami či štoly historického dolu. Dozvědí se i to, jak byly Krkonoše ovlivňované lidmi a naopak. Seznámí se s historií Krkonoš od vzniku prvních hornin po současnost. "V dalších částech je čekají expozice o krkonošské tundře, o kolonizaci, o Sněžce, ale i o válce a vysídlení," uvedl Drahný.

Expozice podle něj nabízí ucelený příběh Krkonoš. "Expozice mají ambici a cíl moderními prostředky prezentovat a interpretovat příběh krkonošské přírody a jejího soužití s člověkem, včetně důvodů vzniku a historie existence KRNAP," řekl ČTK Drahný.

Nové Návštěvnické centrum (NC) Správy KRNAP – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí.
Nové Návštěvnické centrum (NC) Správy KRNAP – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí.
Zdroj | Správa KRNAP

Ode dneška je k vidění také dočasná výstava výtvarníků Adrieny Šimotové a Miloše Šejna. "Ten je mimo jiné autorem básnických textů, kterými jsou polepené skleněné plochy vstupu do Muzea Krkonoš. Výstava bude mít oficiální vernisáž 16. listopadu," uvedl Drahný.

Otevření centra je jednou z hlavních událostí roku, v němž KRNAP slaví 60 let od svého založení. Celkové náklady dosáhly 340 milionů korun a byly složeny ze zdrojů Fondů EU a spolufinancovány z rozpočtu Správy KRNAP. Stavební práce vyšly zhruba na 140 milionů korun, expozice na 200 milionů, uvedli představitelé národního parku.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí vzniklo před 140 lety z iniciativy Rakouského krkonošského spolku. Od roku 1966 je pod Správu KRNAP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist