https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdarskych-vrsich-zatim-kvuli-suchu-pamatne-stromy-nehynou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Žďárských vrších zatím kvůli suchu památné stromy nehynou

7.5.2019 00:20 | JIHLAVA (ČTK)
V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zatím v důsledku sucha neuhynul žádný památný strom. / Ilustrační foto
V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zatím v důsledku sucha neuhynul žádný památný strom. / Ilustrační foto
Foto | Josef Kreuz (PEPan) / Wikimedia Commons
V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zatím v důsledku sucha neuhynul žádný památný strom. Jejich seznam se v tomto území ani nerozrůstá. V posledních letech bylo sice za památné nově vyhlášeno několik stromů, podobný počet ale mezitím dožil. Sdělil to ředitel Správy CHKO Václav Hlaváč. Poškození některých památných stromů zaznamenal úřad v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.
 

V okolí Náměště nad Oslavou napadl kůrovec dva památné smrky, jsou suché. Kůrovcová kalamita tam nepřímo uškodila i některým památným alejím, které se kvůli velkému kácení v blízkých lesích otevřely větru. "Máme tam docela dost vyvrácených stromů, třeba starých buků," řekl Tomáš Sedláček z náměšťského odboru životního prostředí. Uvedl, že aktuální situaci úřad ještě mapuje. Údajně až tisíciletý Žižkův dub s obvodem kmene kolem deseti metrů u náměšťského zámku se zatím zdá být v pořádku.

V ústředním seznamu ochrany přírody na webu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR jsou v případě památných stromů a jejich skupin na Vysočině stovky záznamů. Převažují listnáče - lípy, duby či buky. Smrků je v seznamu jen několik. Vysočina nyní ve smrkových lesích čelí kůrovcové kalamitě, nejpostiženější je Třebíčsko. Situace výše položených Žďárských vrchů byla podle ochránců přírody do minulého roku celkem dobrá.

"Je jisté, že srážkový deficit památným stromům neprospívá," řekl Hlaváč k situaci v CHKO. Dopady vyšších teplot a poklesu hladiny spodních vod se u některých stromů projevily snížením vitality, stres způsobený suchem snižuje jejich schopnost bránit se houbovým chorobám nebo škůdcům.

V Moravských Budějovicích na Třebíčsku je nejistý osud památného jasanu kvůli chorobě, která poslední roky napadá tento druh stromů. Poškození památných stromů suchem se v okolí zatím výrazněji neprojevilo. "Nemáme mezi nimi jehličnany, které by tím mohly trpět víc," uvedla Jana Škodová z radnice.

"V okolí Třebíče ani ve městě samotném na sucho ani kůrovcovou kalamitu prozatím žádný památný strom nedoplatil," uvedla mluvčí města Irini Martakidisová. V dobrém stavu je podle úřadů například i lípa v zámeckém parku Kamenice nad Lipou, o níž se traduje, že byla vysazená ve 13. století, i lípa v Klokočově na Havlíčkobrodsku, pod kterou prý odpočíval už Karel IV.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist