https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdaru-n.s.mohou-lide-pomoci-se-sazenim-zelene-u-obnovene-polni-cesty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Žďáru nad Sázavou lidé pomohou se sázením zeleně u obnovené polní cesty

12.11.2022 00:17 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice ve Žďáru nad Sázavou obnovuje v okolí města zaniklé polní cesty. Podle starosty Martina Mrkose (Žďár-živé město) travnaté cesty lemované zelení pomohou snižovat erozi půdy a udržet vodu v krajině. Obyvatelé navíc získávají nové vycházkové okruhy. S dnešním sázením stromů a keřů u čtvrté obnovené polní cesty směrem ke vsi Vysoké může pomoci i veřejnost.
 

"Budeme rádi, když přijde co nejvíc lidí," uvedla Dagmar Kafková ze Sdružení Krajina, které ve spolupráci s městem výsadbu aleje a remízků organizuje. U cesty měřící přes půl kilometru už bylo vysazeno 38 listnatých stromů. Doplnit tam je potřeba ještě okolo 300 keřů a další čtyři desítky stromů. U této cesty porostou i jabloně, třešně nebo švestky.

"Původní polní cesty jsou pořád zaneseny v katastrálních mapách, ale fakticky neexistují, protože jsou rozorány," uvedl Mrkos. Na jejich obnovení se město domlouvá se zemědělci u pronajatých pozemků. Do krajiny už díky tomu vrátilo polní cesty měřící v součtu okolo 2,5 kilometru. Jsou široké tři až pět metrů, chráněné kůly nebo kameny, aby nově vysazené stromy a keře nepoškozovaly zemědělské stroje.

Vytvoření cesty ke vsi Vysoké bude stát bez daně 580 000 korun, radnice na tuto akci dostala od sponzora 150 000 korun. Letos bude podle starosty obnovená ještě jedna cesta, která je pod Zelenou horou, také u ní vzniknou remízky. Obnovení dalších cest má žďárská radnice v plánu do budoucna.

Podrobné informace k podzimnímu dobrovolnickému sázení zeleně u cesty ke vsi Vysoké jsou na webu Sdružení Krajina.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist