https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zline-se-kaci-jasany-u-cyklostezky-napadla-je-houba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Zlíně se kácí jasany u cyklostezky, napadla je houba

20.2.2018 04:12 | ZLÍN (ČTK)
Jedná se o velký celoevropský problém, kdy dochází k rychlému chřadnutí a odumírání jasanů (na obrázku), v posledních letech vzhledem k rozšíření patogenu velice intenzivnímu. Přitom jasany dosud platily za bezproblémové dřeviny k pěstování, a proto se v minulosti hojně vysazovaly, patří i mezi nejrozšířenější dřeviny v našich lesích.
Jedná se o velký celoevropský problém, kdy dochází k rychlému chřadnutí a odumírání jasanů (na obrázku), v posledních letech vzhledem k rozšíření patogenu velice intenzivnímu. Přitom jasany dosud platily za bezproblémové dřeviny k pěstování, a proto se v minulosti hojně vysazovaly, patří i mezi nejrozšířenější dřeviny v našich lesích.
Licence | Volné dílo (public domain)
Ve Zlíně se kácí jasany u cyklostezky ve směru na Kostelec. Stromy jsou nemocné a nebezpečné. Převážnou část jich napadla houba, která způsobuje rychlé odumírání stromů, sdělil včera mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák, podle něhož jde o aktivitu Lesů ČR, které jsou správcem pozemků, na nichž jasany stojí.
 

"Jedná se o velký celoevropský problém, kdy dochází k rychlému chřadnutí a odumírání jasanů, v posledních letech vzhledem k rozšíření patogenu velice intenzivnímu. Přitom jasany dosud platily za bezproblémové dřeviny k pěstování, a proto se v minulosti hojně vysazovaly u vodních toků, hlavně v krajině, ale patří i mezi nejrozšířenější dřeviny v našich lesích," uvedla vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Vladimíra Pavlovová.

Houba může poškodit 80 až 90 procent koruny, strom nakonec odumírá. U mladých jedinců to může být velmi rychle, do jednoho roku. Ochrana proti této chorobě není možná.

V lokalitě se pohybuje velké množství lidí, proto jde o celkovou obnovu porostu. "V současné době je řešena druhá etapa - celková obnova břehového porostu, to je odstranění zbylých dřevin v nevyhovujícím zdravotním stavu a následná náhradní výsadba. Celkem se jedná o 120 dřevin o obvodu kmene větším než 80 cm. U asi 15 kusů stromů budou ponechány vysoké pařezy, které zastanou funkci broukovišť," uvedl mluvčí.

Vysazeno bude 57 sazenic keřů a 108 sazenic stromů. "Kosterní dřeviny u cyklostezky bude tvořit lípa malolistá v širokém sponu, dále budou vysazeny například javor babyka, dub letní, třešeň ptačí, jeřáb ptačí a do keřového patra například svída, brslen, líska, krušina a další tak, aby vznikl stabilní, druhově bohatý břehový porost," řekl mluvčí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist