https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zlinske-zoo-se-narodilo-mlade-mravenecnika-ctyrprsteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve zlínské zoo se narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého

4.11.2020 00:26 | ZLÍN (ČTK)
Většinu času tráví mládě ve společnosti své matky v připravené stromové dutině ve vnitřní ubikaci. Příležitostně se zachytí srsti na matčině hřbetu a vydá se s ní na krátkou procházku ubikací.
Většinu času tráví mládě ve společnosti své matky v připravené stromové dutině ve vnitřní ubikaci. Příležitostně se zachytí srsti na matčině hřbetu a vydá se s ní na krátkou procházku ubikací.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Zlín
Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé po 13 letech chovu narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého. Na svět přišlo 11. října a podle mluvčí zahrady Romany Bujáčkové díky starostlivé péči samice Elišky zdárně prospívá.
 

"Mravenečníky čtyřprsté objevíme ve 23 evropských zoo. Za uplynulých 12 měsíců se však v Evropě podařilo odchovat pouze pět mláďat, je to tak opravdu mimořádný chovatelský úspěch," uvedla zooložka Markéta Horská.

Pětiletá samice Eliška se podle chovatelů hned napoprvé projevila jako velmi pečlivá matka, mládě je v dobré kondici. "Při narození vážilo 360 gramů, nyní má již téměř 600 gramů," uvedla Horská. Březost trvá pět měsíců, na svět přichází většinou jen jedno mládě. Pečuje o něj výhradně samice. Mládě se osamostatňuje kolem druhého roku věku.

Chovatelé zatím neznají pohlaví mláděte. "Nyní většinu času tráví ve společnosti své matky v připravené stromové dutině ve vnitřní ubikaci. Příležitostně se však zachytí srsti na matčině hřbetu a vydá se s ní na krátkou procházku ubikací. Prvních šest měsíců je mládě zcela závislé na mateřském mléku, poté začne postupně ochutnávat i potravu dospělých," uvedla mluvčí.

Ve volné přírodě na jídelníčku mravenečníků dominují mravenci, kterých dospělý jedinec dokáže denně spořádat kolem 9000. Zajistit takové množství mravenců je v zoologické zahradě nemožné, ve Zlíně proto mravenečníky krmí speciální instantní směsí. "Její složení přesně odpovídá potřebám mravenečníků, na vytvoření směsi se podílel tým zoologů a veterinářů. Pro zpestření krmné dávky dostávají také červy a avokádo. Chovatelé jim navíc nabízejí ztrouchnivělé části kmenů, ve kterých si mravenečníci sami hledají potravu," uvedla Horská.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist