https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zlinske-zoo-uhynul-o-svatcich-samec-jaguara-kvuli-zaskrceni-a-zauzleni-strev
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve zlínské zoo uhynul o svátcích samec jaguára

27.12.2022 15:28 | ZLÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve zlínské zoologické zahradě uhynul o vánočních svátcích dvouletý samec jaguára amerického. Pitva prokázala, že příčinou bylo zaškrcení a zauzlení střev, uvedli zástupci zahrady na webových stránkách. Samec Danny obýval společně se samicí Yunou expozici Jaguar Trek, kterou zoo otevřela letos na jaře.
 

Na druhý svátek vánoční ráno nalezli chovatelé po příchodu do budovy jaguára již uhynulého. Samec podle pracovníků zoo předchozí den nevykazoval žádné příznaky zdravotních problémů, nález uhynulého zvířete tedy pro ně byl šokem.

Veterinární pitva a podrobné vyšetření určily podle externího veterinárního lékaře zlínské zoo Dominika Gregoříka jako příčinu úhynu strangulační ileus, tedy zaškrcení a zauzlení střev. "Dochází k němu náhodně, může jej způsobit například prudký pohyb zvířete. Podle kamerových záznamů jaguár uhynul v noci z 25. na 26. prosince. Vzhledem k tomu, že se u jaguára neprojevovaly žádné příznaky blížících se akutních zdravotních komplikací, jednalo se o hyperakutní stav, na který jsme nemohli nijak reagovat," uvedl Gregořík.

Pro zahradu je to velká ztráta. "Nečekaný úhyn samce jaguára nás velmi zasáhl. Určitě bude chybět i návštěvníkům. Všechno je ještě hodně čerstvé, ale mohu přislíbit, že se budeme snažit získat pro Yunu nového partnera. Již jsme kontaktovali koordinátora chovu jaguárů amerických," uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Naopak radostnou zprávu má zoologická zahrada v případě medvědů pyskatých. "Samice Saraswathi dva dny před Štědrým dnem porodila své druhé mládě. Doufáme, že bude při jeho odchovu stejně úspěšná, jako v případě prvního mláděte," uvedl Horský.

Expozici Jaguar Trek otevřela zahrada letos v květnu. Komplex nabízí vnitřní ubikaci i venkovní výběh pro jaguáry, s rozlohu přes 2000 metrů čtverečních jde zřejmě o největší expozici pro jaguáry v Evropě. Zatímco samce Dannyho získala zoo z dánské zahrady, o několik měsíců starší samice Yuna do Zlína přicestovala ze zoo v Německu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist