https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-budou-merit-kvalitu-vzduchu-v-deseti-brnenskych-skolach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci budou měřit kvalitu vzduchu v deseti brněnských školách

16.4.2019 00:09 | BRNO (ČTK)
Vědci budou měřit kvalitu vzduchu v deseti brněnských školách. / Ilustrační foto
Vědci budou měřit kvalitu vzduchu v deseti brněnských školách. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Jak kvalitní je vzduch ve třídách i na hřištích u pěti základních a pěti mateřských škol v různých částech Brna, změří vědci z centra Recetox Masarykovy univerzity. Město Brno, které je zřizovatelem vybraných škol, o tom informovalo v tiskové zprávě. Výsledky měření budou veřejné.
 

Centrum Recetox se zabývá výzkumem toxických látek v prostředí. "Tato studie nám pomůže získat informace o tom, co dýchají děti během pobytu ve školách a školkách a jak to souvisí s lokalitou a kontaminací vnějšího ovzduší, s dobou výstavby a použitými stavebními materiály," uvedl radní pro školství a sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Studie se zúčastní základní a mateřské školy z centra města, Bohunic, Židenic, Líšně a Jehnic. Zvolené školy byly vybírány tak, aby byly v různých částech města a zároveň poblíž měřicích stanic, které sledují kvalitu ovzduší ve městě.

Dvakrát v roce, jednou v zimě a jednou v létě, budou ve třídách na čtyři týdny umístěna vzorkovací zařízení, stejná zařízení budou po tuto dobu i venku na pozemku školy. Vědci tak získají vzorky z různých situací, kdy se mění teplota uvnitř i venku a mění se také intenzita topení a větrání v místnostech.

"Ve vnitřních prostorách škol jsou často mnohem horší podmínky než venku. Doposud se jim však nevěnovala taková pozornost. Je ale důležité, aby prostředí, ve kterém děti tráví značnou část dne, nebylo přítěží pro jejich zdraví a bylo dobře odvětrávané," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist