https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-natocili-prekvapivou-vec-jezevce-americkeho-ktery-behem-peti-dni-pohrbil-tele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci natočili překvapivou věc: jezevce amerického, který během pěti dní "pohřbil" tele Video

4.4.2017 04:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Až dosud nikdo neměl sebemenší tušení, že jezevec americký byl schopen zakopat zvíře mnohem větší než je on sám. A to přes to, že samotářská zvířata mají pověst efektivní úklidové čety pouští amerického středozápadu.
Až dosud nikdo neměl sebemenší tušení, že jezevec americký byl schopen zakopat zvíře mnohem větší než je on sám. A to přes to, že samotářská zvířata mají pověst efektivní úklidové čety pouští amerického středozápadu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Evan Buechley / University of Utah
Biologové z Utahu měli štěstí. Při práci s fotopastmi v terénu se jim podařilo získat skutečně originální materiál. Sérií snímků jezevce amerického, menšího příbuzného našeho jezevce evropského, na kterých se vypořádává s mnohonásobně větší mršinou telete krávy. Během relativně krátkého času ji dokázal celou pohřbít pod zem, do své spižírny. Referuje o tom Utažský univerzitní zpravodaj.
 

Podstatné na celé pořízené sérii snímků je fakt, že dosud nikdo neměl sebemenší tušení, že by něčeho takového byli američtí jezevci schopni. A to přes to, že samotářská zvířata, která neváží více než dvanáct kilogramů, mají pověst efektivní úklidové čety pouští amerického středozápadu. Ale že by se jeden jezevec sám dokázal vypořádat s padesáti kilogramy rozměrné zdechliny, je opravdu s podivem. Z údivu dosud nevychází ani biolog Ethan Frehner, který se do pouští v okolí Utah's Great Basin vydal pátrat po mršinách. „O jezevcích amerických víme poměrně dost z hlediska morfologie a genetiky, ale jejich vnitrodruhové chování pro nás už dlouho představovalo bílá místa k zaplnění,“ říká. „A konkrétně o tomto jejich specifickém projevu jsme nevěděli vůbec.“Na základě v terénu získaných materiálů Frehner s kolegy upozorňuje na fakt, že jezevci pravděpodobně nebudou mít něco jako „limitní váhu“ zdechliny, kterou by si netroufli zpracovat. Tím se ale do značné míry zvyšuje význam jezevců při likvidaci kadáverů. K objevu přitom došlo náhodou. Evan Buechley, odborný garant studie, zmiňuje, že původním záměrem biologů vůbec nebylo studium chování jezevců. V lednu roku 2016 jen instalovali sedm rozkládajících se mršin telat v okolí utažských Grassy Mountains a opatřili jejich těsné okolí fotopastmi. „Zajímalo nás, kdo tyto kadávery v zimě navštíví a bude se podílet na jejich likvidaci,“ říká Buechley. „Soustředili jsme se především na supy a kondory.“ Když ale biologové vyrazili po týdnu do terénu na kontrolu, zjistili, že jim celá jedna mršina beze stopy zmizela.

„Byli jsme dost naštvaní, protože je opravdu těžké tyhle mršiny sehnat a dovézt je na místo,“ říkají utažští biologové. „A hned po týdnu nám celá jedna zmizela.“ V podezření se ocitli kojoti nebo puma americká, ale stopy tomu nenasvědčovaly. A záznam z kamery a fotopastí brzy poukázal na skutečného pachatele. Jezevec strávil pohřbíváním zdechliny celkem pět dní a během rafinovaně provedeného výkopu nic neponechával náhodě. Poté, co své dílo dokončil, strávil dva týdny v podzemí, a pak se na lokalitu se zbudovanou spižírnou vracel ještě v průběhu března. Bioložka Tara Christensen, která se na vyhodnocení výzkumu také podílela, sice varuje předtím, abychom si jezevce příliš polidšťovali, ale sama doplňuje: „Opravdu po té práci vypadá jako hodně, hodně šťastný jezevec.“

Dosud nenápadní a skrytým způsobem života žijící američtí jezevci se tak díky utažským biologům dostávají do popředí zájmu. „Dobrá zpráva je to především pro místní rančery,“ říká Buechley. „A to i přes to, že právě ti hledí na jezevce s nevraživostí.“ Lidé totiž jezevcům nemohou odpustit občasné výlety za slepicemi do kurníků. „Pokud ale dokáže jediný jezevec pohřbít celé tele, je to dobře. Zdechliny povalující se na pláních jsou zdrojem infekcí a parazitů a pro rančery je to pak zásadní problém,“ dodává Frehner. „Zdechliny také lákají velké šelmy, které by mohly páchat škody na chovaných zvířatech.“ Jiní mrchožrouti, orli, supi, havrani nebo kojoti, se na zdechlině přiživují postupně. Jen jezevci si dokáží tento zdroj potravy monopolizovat a dokonale bezpečně ho uklidit pod zem.

Záběry z dalších lokací potvrdili ještě jeden pokus jiného jezevce o to samé dílo. „Takže toto chování bude mnohem rozšířenější,“ uzavírají utažští biologové.

Celá studie Subterranean caching of domestic cow (Bos taurus) carcasses by American badgers (Taxidea taxus) in the Great Basin Desert.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist