https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objasnili-jak-skupina-hormonu-ovlivnuje-rust-korenu-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objasnili, jak skupina hormonů ovlivňuje růst kořenů rostlin

28.7.2021 11:36 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Ashish_Choudhary / Unsplash
Vliv hormonů brasinosteroidů na růst kořenů rostlin objasnil belgicko-český tým biologů. Výsledky výzkumu dopadu hladiny těchto hormonů na dělení a růst buněk přispějí k lepšímu pochopení kořenového systému. V budoucnu mohou pomoci například při zvyšování odolnosti plodin, uvedla Akademie věd ČR (AV). Studii publikoval v květnu časopis Nature Plants.
 

Rostlinné hormony jsou zásadní pro správný růst a vývoj rostlin. Využívají se také při množení a pěstování zemědělských plodin či okrasných květin. A právě skupina rostlinných hormonů, zvaná brasinosteroidy, velmi ovlivňuje například růst kořenů.

"Brasinosteroidy působí komplexně na růst a vývoj rostlin. Cílem tohoto projektu bylo objasnit jejich roli v růstu kořene. My jsme se podíleli jak na biologických experimentech v belgickém Gentu, kde byla na dlouhodobé stáži naše doktorská studentka Petra Jiroutová, tak poté na kvantifikaci brasinosteroidů v jednotlivých částech kořene," řekla za olomouckou část týmu Jana Oklešťková. Tým detailně zkoumal působení brasinosteroidů na kořeny pokusné rostliny huseníčku rolního.

Na špičce kořene je meristém - oblast, v níž se buňky intenzivně množí dělením. Za meristémem se nachází prodlužovací zóna, kde se buňky už nedělí, ale výrazně rostou do délky. Brasinosteroidy kontrolují oba procesy. Molekuly těchto hormonů spouští v buňkách kaskádu pochodů, která vede k utlumení či zesílení aktivity tisíců genů. V kořeni pak nejsilněji reagují na tyto hormony buňky z prodlužovací zóny. Dosud však podle vědců nebylo jasné, proč tomu tak je. Možností byla buď vyšší hladina brasinosteroidů v této části kořene nebo mimořádná citlivost buněk na rostlinný hormon. Na hledání odpovědi se skupina zaměřila.

Odborníci prokázali, že nižší koncentrace brasinosteroidů podporují dělení kořenových buněk, vysoké koncetrace stimulují jejich prodlužování. Změny v hladinách hormonů podél kořene tedy buňkám pravděpodobně slouží jako informace, zda se ještě mají dělit, nebo růst do délky.

"Věříme, že výsledky pomohou lépe objasnit složitou problematiku syntézy a transportu těchto hormonů v rostlinách. To může vést k jejich širšímu využití v zemědělství – například pro zvýšení odolnosti plodin vůči různým stresovým faktorům, jako je třeba nedostatek vody v půdě," uzavřela Oklešťková.

Výzkumnou skupinu tvoří vědci z Laboratoře růstových regulátorů v Olomouci, společného pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV a Univerzity Palackého v Olomouci, odborníci z Univerzity v Gentu a tamního Centra pro systémovou biologii rostlin VIB a Matyáš Fendrych z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist