Vědci se shodli na lidském podílu na klimatických změnách
IPCC se podle NYT dosud snažila Shrnutí nezveřejňovat, protože údajně v jednotlivých kapitolách závěrečné zprávy z výzkumu dojde k některým změnám. "Jisté ale je, že se vědci poprvé shodli na faktu, že role lidské činnosti v klimatických změnách je zřejmá," tvrdí NYT.
Vědci poukázali na několik varovných skutečností - především na fakt, že teploty v posledních několika letech jsou výrazně vyšší, než ve srovnatelných časových řadách v posledních několika stoletích. Podle vědců jsou navíc dnešní možnosti počítačových modelů klimatických vývojových trendů na mnohem vyšší úrovni než ještě před několika lety. Vědci zmiňují také lepší porozumění roli částeček sulfátů, které v atmosféře přispívají naopak k ochlazování zemského povrchu. "Zřejmým důkazem postupujícího oteplování je mizení ledovců, ztenčování polárního ledovce, teplejší noci a úbytek sněhové pokrývky na pólech," říká zpráva IPCC.
Jedním z nejvarovnějších závěrů panelu je zjištění, že horní hranice oteplení v příštích sto letech bude pravděpodobně mnohem vyšší, než se odhadovalo ještě v roce 1995. Tehdy vědci měli zato, že se mezi lety 1990 a 2090 povrch Země oteplí o 3,5 stupně Celsia. Podle nejnovějších výsledků výzkumů IPCC by rozdíl průměrných teplot mezi současností a koncem příštího století mohl být až 6,6 stupně Celsia. Pro srovnání - rozdíl průměrných teplot na konci poslední doby ledové a dnes je pouhých 5 stupňů Celsia.
Vědci také došli k názoru, že k posilování "skleníkového efektu" přispívá i snižování emisí dalších znečišťujících látek, především oxidů síry. Oxidy síry, obsažené v atmosféře totiž odrážejí sluneční záření zpět od Země a tak ochlazují zemský povrch. Paradoxně tedy zlepšení kvality ovzduší znamená urychlení klimatických změn. "Je pravděpodobné, že silně znečištěné ovzduší oxidy síry v minulém století bránilo skrytému nebezpečí klimatických změn," říká závěrečné Shrnutí, o němž referují dnešní NYT.
reklama