https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-se-zamerenim-na-ekologii-mohou-ziskat-dotaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci se zaměřením na ekologii mohou získat dotaci

17.6.2019 00:22 (ČTK)
Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. / Ilustrační foto
Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. / Ilustrační foto
Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlásila první veřejnou soutěž v programu ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život. Je v něm více než 429 milionů korun. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala TA ČR. Projekty mohou podniky a výzkumné organizace přihlásit do jednoho ze dvou programů do 19. září.
 

Podpořené projekty by měly přispívat ke zlepšování kvality ovzduší, vod, půdy a horninového prostředí, snižovat produkci nerecyklovatelného odpadu a zvyšovat opravitelnost výrobků nebo jejich trvanlivost. "Očekáváme, že program přinese nová řešení například ve využití klimatických modelů pro dlouhodobé předpovědi sucha, pro snižování emisí skleníkových plynů, pro ukládání uhlíku v půdě a biomase a další pilotní projekty pro adaptaci krajiny," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jeden z programů s názvem Operativní výzkum ve veřejném zájmu je určen především na podporu aplikovaného výzkumu ve veřejném zájmu, který není možné obchodně využít. Program Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí se zaměřuje na technologické inovace v oblasti technické ochrany životního prostředí včetně digitalizace a takzvaných smart cities a smart regions. Zapojit se mohou podniky a výzkumné organizace, které řeší projekt ve spolupráci s dalšími účastníky nebo samostatně.

"Výzkumné projekty se také zaměří například na ekonomické nástroje ochrany životního prostředí nebo na vzdělávání v této oblasti," řekl předseda TA ČR Petr Konvalinka. Výsledky soutěže budou zveřejněny do února 2020.

Veřejné soutěže budou vyhlašovány jednou ročně až do roku 2024. Ze státního rozpočtu by na ně mělo jít 3,8 miliardy korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist