https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vyviji-bytove-vetraci-jednotky-s-rizenim-teploty-vzduchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Buštěhradští vědci vyvíjí bytové větrací jednotky s řízením teploty vzduchu

24.7.2020 11:13 | BUŠTĚHRAD (ČTK)
Nový systém umožňuje, aby se jednotky podílely i na vytápění, případně je mohou nahradit. I když mají rozšířenou funkci, nejsou náročnější na prostor než jiné.
Nový systém umožňuje, aby se jednotky podílely i na vytápění, případně je mohou nahradit. I když mají rozšířenou funkci, nejsou náročnější na prostor než jiné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které jsou jedinečné tím, že mají možnost řídit teplotu přiváděného vzduchu. Oproti jiným jednotkám, které pracují s takzvanou rekuperací, mají tedy rozšířené funkce, řekl Daniel Adamovský z UCEEB.
 

"Hlavní přidanou hodnotu vidíme v tom, že mohou i chladit," uvedl Adamovský k vyvíjeným jednotkám. V zimě podle něj naopak mají schopnost ohřívání vzduchu a jsou energeticky úsporné a levnější, protože nepotřebují externí zdroj.

Nový systém umožňuje, aby se jednotky podílely i na vytápění, případně je mohou nahradit. I když mají rozšířenou funkci, nejsou náročnější na prostor než jiné, tým UCEEB sestavil kompaktní bytovou větrací jednotku s nízkou výškou pro snadnou zástavbu například na toaletu.

Bytová větrací jednotka využívá dvojice tepelných výměníků. První je vysoce účinný deskový výměník zpětného získávání tepla, druhý je aktivní výměník využívající termoelektrické moduly. Tím jednotka zajišťuje ohřev a chlazení větracího vzduchu.

UCEEB funguje v Buštěhradu od roku 2014, jedná se o samostatný vysokoškolský ústav ČVUT, který sdružuje vědce ze čtyř fakult - stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství. Společně se zabývají udržitelnými budovami, například energeticky úspornými technologiemi, inovacemi a podobně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist