https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vyvinuli-postrik-proti-skodlivym-bakteriim-chteji-patent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci vyvinuli postřik proti škodlivým bakteriím, chtějí patent

15.1.2021 11:44 | BRNO (ČTK)
Postřik je směsí nanočástic stříbra a mědi s grafenoxidem. Na snímku Vojtěch Adam.
Postřik je směsí nanočástic stříbra a mědi s grafenoxidem. Na snímku Vojtěch Adam.
Foto | Zehl Igor / Mendelova univerzita v Brně
Nový postřik, který ochrání rostliny proti škodlivým bakteriím, vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Má vysokou účinnost. Působí například proti bakteriálním chorobám rajčat a paprik. Vědci chtějí získat patent a hledají komerčního partnera, který pomůže přenést objev do praxe, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
 

Postřik je směsí nanočástic stříbra a mědi s grafenoxidem. Funguje tak na úplně jiném principu než antibiotické přípravky. Vědci na něm pracovali deset let.

"Antibiotická rezistence nás všechny ohrožuje, proto hledáme úplně jiný, nový způsob ochrany proti bakteriálním infekcím na všech úrovních, zemědělskou praxi nevyjímaje," řekl vedoucí Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity Vojtěch Adam.

Aplikace postřiku má podle vědců velmi dobrý vliv na potlačení škod na rostlinách při relativně nízké spotřebě. "Přínos pro praxi je nejen ve snížení množství chemických látek aplikovaných na pěstební plochy, ale především v možnosti chránit rostliny proti chorobám, které se doposud obtížně potlačovaly," uvedl vedoucí Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Robert Pokluda.

Vědci postřik testovali na rajčatech a paprikách. Část rostlin uměle infikovali bakteriální skvrnitostí a následně ošetřili přípravkem. Po několika týdnech vědci test vyhodnotili a výsledek byl viditelný pouhým okem. "Neošetřené rostliny byly silně poškozené, zatímco na těch s postřikem nebyly známky napadení," uvedl Pokluda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist