https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vyvinuli-pruhledne-solarni-clanky-elektrinu-budou-vyrabet-i-okna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci vyvinuli průhledné solární články. Elektřinu budou vyrábět i okna

2.8.2012 02:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlevo je kus obyčejného skla, vpravo je průhledný solární článek
Vlevo je kus obyčejného skla, vpravo je průhledný solární článek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Rui Zhu / ACS
Nový materiál pro fotovoltaické články má unikátní vlastnost – je průhledný. Rozšiřují se tím možnosti využití tohoto způsobu výroby elektrické energie. Panely totiž mohou být přidělané na skleněných částech budov, aniž by se podstatně omezil výhled ven.
 

Panely se vyrábějí z polymeru, jsou lehké, ohebné a lze je vyrábět ve velkém za nízkých nákladů, tvrdí trojice vědců Yang Yang, Rui Zhu a Paul S. Weiss.

Předchozí verze solárních panelů z polymerů měly řadu nedostatků. Ty se teď zřejmě podařilo odstranit. Nový typ panelů pracují tak, že pohlcují především infračervené světlo, tedy tu část světla, která není lidským okem viditelná.

Článek je pro lidské oko z 66 procent průhledný. Průhledné jsou i vodiče, vyrobené ze směsi stříbrných nanovláken a nanočástic oxidu titaničitého. Nahrazují tak neprůhledné kovové elektrody, využívané v minulosti.

Vědci předpokládají, že jejich solární panely najdou uplatnění jak v „chytrých“ oknech, tak u přenosné elektroniky.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist