https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-brna-pomahaji-chranit-vzacne-dreviny-na-ostrove-sokotra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Brna pomáhají chránit vzácné dřeviny na ostrově Sokotra

2.5.2019 00:40 | BRNO (ČTK)
Odborníci z Mendelovy univerzity se zaměřují například na ochranu a uchování dračinců, kadidlovníků či myrhovníků. / Ilustrační foto
Odborníci z Mendelovy univerzity se zaměřují například na ochranu a uchování dračinců, kadidlovníků či myrhovníků. / Ilustrační foto
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně pomáhají zachránit vzácné dřeviny na ostrově Sokotra v západní části Indického oceánu. Lesníci tam v posledních 20 letech vybudovali školky a vyučili "školkaře". Čeští vědci také podpořili založení několika stovek domácích a školních zahrad.
 

Na Sokotře rostou mnohé endemity, tedy druhy, které se nikde jinde nevyskytují. Populace endemických stromů ale stárnou a odumírají, hrozí jim tak vyhynutí, uvedl v tiskové zprávě mluvčí univerzity Filip Vrána.

Přirozenou obnovu stromů komplikuje narůstající pastevectví. Vzrostlým stromům škodí také stále častější a ničivější cyklóny.

Odborníci z Mendelovy univerzity se zaměřují například na ochranu a uchování dračinců, kadidlovníků či myrhovníků. "Aby byla změna trvalá, je nutno naučit místní komunity trvale udržitelnému způsobu hospodaření v lesích, s čímž souvisí i modifikace současných způsobů pastvy a chovu hospodářských zvířat, zejména koz, velbloudů, ovcí a krav," řekl Petr Maděra z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

"Dobytek se zde totiž pase zcela volným způsobem a likviduje veškeré přirozené zmlazení dřevin," doplnil Maděra. Tradiční zvyklosti je nutné doplnit inovovanými postupy. Vědci z Brna jezdí na Sokotru už 20 let, často je doprovázejí také studenti.

Ostrov leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu a je součástí Jemenu. Biologové jej často připodobňují ke Galapágám v Tichém oceánu, kde se také díky izolaci vyvinulo množství endemických druhů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist