https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-cr-a-bavorska-zkoumaji-jak-tlejici-drevo-posiluje-rozmanitost-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z ČR a Bavorska zkoumají, jak tlející dřevo posiluje rozmanitost druhů

27.7.2021 01:13 | VIMPERK (ČTK)
Tlející dřevo má podle Červenky nedocenitelnou roli v koloběhu živin, v přirozené obnově lesů, ovlivňuje funkce a strukturu vodních toků, morfologii svahů, různorodost prostředí a má hlavně pozitivní vliv na rozmanitost druhů organismů.
Tlející dřevo má podle Červenky nedocenitelnou roli v koloběhu živin, v přirozené obnově lesů, ovlivňuje funkce a strukturu vodních toků, morfologii svahů, různorodost prostředí a má hlavně pozitivní vliv na rozmanitost druhů organismů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci zkoumají, jak tlející dřevo v šumavském i bavorském parku posiluje rozmanitost přírodních druhů. Jde o nový česko-bavorský projekt hrazený z prostředků EU. Podle výzkumů z přirozených lesů zanechaných samovolnému vývoji je tlející dřevo nepostradatelnou součástí lesních ekosystémů a je důležité pro zachování druhové rozmanitosti přírody. ČTK to řekl koordinátor projektu za Správu Národního parku Šumava (NPŠ) Jaroslav Červenka. Vyhodnocení projektu bude k dispozici lesním správcům a orgánům ochrany přírody i mimo národní parky.
 

Tlející dřevo má podle Červenky nedocenitelnou roli v koloběhu živin, v přirozené obnově lesů, ovlivňuje funkce a strukturu vodních toků, morfologii svahů, různorodost prostředí a má hlavně pozitivní vliv na rozmanitost druhů organismů - bakterií, řas, hub, mechů, játrovek, lišejníků, roztočů, hmyzu, ptáků a dalších. "Aktuální projekt se soustřeďuje na zásahové lesní porosty. Vybrali jsme tři lokality o celkové rozloze 55 hektarů, v nichž jsme na jednom hektaru ponechali zhruba 40 metrů krychlových dříví k zetlení, což je prahová hodnota pro některé druhy. Zůstávají tam starší souše nebo stromy napadené kůrovcem, které jsme pokáceli a asanovali," uvedl Červenka. K tomu vědci využili inovativní metodu drážkování, která na kmenu zanechá dostatečný podíl kůry. Díky tomu se kmen může přirozeně rozkládat a biologická hodnota dřevní hmoty se zachová.

Velký důraz kladou vědci na dlouhodobý monitoring, tedy zhodnocení vlivu provedených opatření na druhovou pestrost. Monitorují všechny houby, lišejníky, mechorosty a hmyz. Monitoring provedli před zásahem a dále několik let po ponechání dřevní hmoty. "Konečným výstupem bude koncepce ponechávání tlejícího dřeva, která bude k dispozici lesním správcům a orgánům ochrany přírody i mimo národní parky," uvedl Červenka. Cílem je ukázat způsoby, jak lze v lesích hospodařit i při zachování biodiverzity.

Projekt, který zahrnuje přeshraniční exkurze pro lesní správce, studenty i orgány ochrany přírody, financuje přeshraniční program ČR - Bavorsko Cíl EÚS. Jeho celkový rozpočet činí téměř 780 000 euro (asi 20 milionů Kč), z toho šumavský park získá necelou čtvrtinu.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist