https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-lodi-polarstern-nasli-kru-jez-jim-poslouzi-jako-zakladna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z lodi Polarstern našli kru, jež jim poslouží jako základna

6.10.2019 00:42 (ČTK)
Vědci z německého ledoborce Polarstern (Polárka), kteří budou v příštích měsících studovat dopady klimatických změn v Arktidě, oznámili, že vybrali kru o rozměrech 2,5 na 3,5 kilometru, na níž založí svoji základnu. / Ilustrační foto
Vědci z německého ledoborce Polarstern (Polárka), kteří budou v příštích měsících studovat dopady klimatických změn v Arktidě, oznámili, že vybrali kru o rozměrech 2,5 na 3,5 kilometru, na níž založí svoji základnu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci z německého ledoborce Polarstern (Polárka), kteří budou v příštích měsících studovat dopady klimatických změn v Arktidě, v pátek oznámili, že vybrali kru o rozměrech 2,5 na 3,5 kilometru, na níž založí svoji základnu.
 

Vědci nechají svou loď v této oblasti zamrznout, stane se tedy součástí ledu, s nímž bude driftovat arktickou oblastí. V té v pátek začala arktická noc. Vedoucí vědecké mise Markus Rex z německého Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum řekl, že kra sice není perfektní, ale "podmínky pro práci jsou na ní lepší, než jsme po teplém arktickém létě očekávali".

Na misi MOSAIC se během více než roku vystřídá 600 účastníků, z toho 300 vědců ze 17 zemí.

Na největší polární expedici s rozpočtem 140 milionů eur (3,6 miliardy korun) spolupracuje šest desítek výzkumných ústavů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist