https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-mendelovy-univerzity-zkoumaji-historii-lecivych-rostlin-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají historii léčivých rostlin v Česku

2.4.2024 19:42 | BRNO (ČTK)
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně
Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají historii sběru, pěstování i zpracování léčivých a kořeninových rostlin na území českých zemí. Analyzované historické prameny porovnávají s novými poznatky. Znalost vlastností a účinků rostlin i jejich používání v lidovém léčitelství je nedílnou součásti kulturního dědictví českého národa, postupně se ale vytrácí,s uvedla Jarmila Neugebauerová z Ústavu zelinářství a květinářství. Odborníci za sebou mají první rok z pětiletého projektu. Výstupem mají být kromě jiného výstavy i metodiky ohledně zakládání záhonů s léčivými rostlinami nebo jejich uchovávání.
 

"Tradice lidových léčitelů má na území Česka bohatou historii, ale odborné etnobotanické, přírodovědné a historické zpracování tohoto tématu zatím nikdo uspokojivě neprovedl. Celkovým posláním je ukázat význam těchto rostlin pro naši historii i současnost. Dalším zaměřením je úprava rostlin pro muzejní a pedagogické účely. Zkoušíme nové postupy uchovávání, rostliny třeba zaléváme do pryskyřice," sdělila Neugebauerová.

Vědci se zaměřili na pátrání v archivech, muzeích a knihovnách s cílem shromáždit dokumenty o léčivých rostlinách a jejich použití. Hlavním zájmem byly herbáře. Jedna z mnoha cest vedla například do archivu milosrdných bratří v Brně. "V řádových sbírkách se nachází jedinečné třísvazkové dílo Norberta Boccia, které obsahuje více než 1200 vylisovaných rostlin. Identifikace těchto druhů a aktualizace abecedního rejstříku je předmětem aktuálního výzkumu," dodala vědkyně.

Pěstování léčivých rostlin na českém území sahá do desátého století. S příchodem řeholnických řádů vznikaly kláštery a s nimi zahrady s pěstovanými užitkovými i léčivými rostlinami. Velký rozmach pěstování odborníci evidují v polovině 19. století. "Dlouhodobým sběrem a pěstováním vybraných druhů v určitých oblastech se postupně prohluboval vzájemný vztah člověka a rostlin. Záměrná šlechtitelská činnost zvýraznila požadované vlastnosti, čímž postupně vznikala široká škála krajových odrůd a narůstala diverzita napříč regiony," řekla Neugebauerová. Proti minulosti se význam léčivých rostlin z velké části přesunul do dalších odvětví – lékárenství, potravinářství nebo kosmetiky, dodala. Rostliny jsou podle ní v současnosti zpracovávány a daleko méně se používají přímo a ve své celistvé podobě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist