https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-univerzity-budou-v-ostrave-zkoumat-hnizdeni-ptaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci budou v Ostravě zkoumat hnízdění pěvců

14.2.2019 13:18 | OSTRAVA (ČTK)
Ekologové totiž dlouhodobě poukazují na to, že ve městech klesá populace ptáků.  Na ilustračním snímku kos černý.
Ekologové totiž dlouhodobě poukazují na to, že ve městech klesá populace ptáků. Na ilustračním snímku kos černý.
Hnízdění pěvců budou v Ostravě zkoumat vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Ve spolupráci s městem chtějí ve třech obvodech rozmístit téměř pět desítek ptačích budek a zjišťovat, jaký vliv má urbanismus na hnízdění ptáků. Novinářům to dnes řekl Stanislav Janalík z přírodovědecké fakulty.
 

"Zapojili jsme se do projektu, který přispěje k zlepšení situace ptactva na území našeho města a navrátí rovnováhu do míst, odkud se typické ptačí druhy vytrácejí. Pokud se projekt osvědčí, rozšíří se i do dalších městských částí," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Ekologové totiž dlouhodobě poukazují na to, že ve městech klesá populace ptáků. Budky nyní v Ostravě rozmisťují ve 12 lokalitách v centru města, Slezské Ostravě a Mariánských Horách a Hulvákách.

"Vybírali jsme je v návaznosti na hustotu zástavby, přítomnost vhodných stromů i dohodu s vlastníky pozemků. Od celé akce si slibujeme, že zjistíme, jak moc jsou ptáci při hnízdění ovlivněni právě městskou zástavbou," uvedl Stanislav Ožana z katedry biologie a ekologie, který má projekt na starosti. Iniciátoři akce navíc chtějí budky využít i k dalšímu výzkumu. Z rozboru ptačích skořápek budou zjišťovat i přítomnost těžkých kovů.

Budky se objeví ve dvou barevných variantách, hnědé a tyrkysově modré, která vychází z barevného provedení loga města. "Právě kontrastu mezi oběma odstíny chtějí využít, při zkoumání preferencí ptáků, kteří hledají například bezpečné útočiště proti predátorům," doplnil Janalík. Budky se budou pravidelně kontrolovat, zatím jednou za dva týdny, od března pak každý týden. "Kontrolovat je budeme pomocí malé kamery. To abychom měli lepší přehled o tom, jestli dochází k hnízdění, nemuseli budky neustále otevírat a nevyrušili tak hnízdící ptáky," řekl Ožana.

Projekt chtějí biologové vyhodnotit na konci hnízdící sezony. Podle výsledků se pak rozhodne o jeho dalším pokračování a případném zvýšení počtu budek či lokalit jejich rozmístění.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist