Vědci budou v Ostravě zkoumat hnízdění pěvců
"Zapojili jsme se do projektu, který přispěje k zlepšení situace ptactva na území našeho města a navrátí rovnováhu do míst, odkud se typické ptačí druhy vytrácejí. Pokud se projekt osvědčí, rozšíří se i do dalších městských částí," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
Ekologové totiž dlouhodobě poukazují na to, že ve městech klesá populace ptáků. Budky nyní v Ostravě rozmisťují ve 12 lokalitách v centru města, Slezské Ostravě a Mariánských Horách a Hulvákách.
"Vybírali jsme je v návaznosti na hustotu zástavby, přítomnost vhodných stromů i dohodu s vlastníky pozemků. Od celé akce si slibujeme, že zjistíme, jak moc jsou ptáci při hnízdění ovlivněni právě městskou zástavbou," uvedl Stanislav Ožana z katedry biologie a ekologie, který má projekt na starosti. Iniciátoři akce navíc chtějí budky využít i k dalšímu výzkumu. Z rozboru ptačích skořápek budou zjišťovat i přítomnost těžkých kovů.
Budky se objeví ve dvou barevných variantách, hnědé a tyrkysově modré, která vychází z barevného provedení loga města. "Právě kontrastu mezi oběma odstíny chtějí využít, při zkoumání preferencí ptáků, kteří hledají například bezpečné útočiště proti predátorům," doplnil Janalík. Budky se budou pravidelně kontrolovat, zatím jednou za dva týdny, od března pak každý týden. "Kontrolovat je budeme pomocí malé kamery. To abychom měli lepší přehled o tom, jestli dochází k hnízdění, nemuseli budky neustále otevírat a nevyrušili tak hnízdící ptáky," řekl Ožana.
Projekt chtějí biologové vyhodnotit na konci hnízdící sezony. Podle výsledků se pak rozhodne o jeho dalším pokračování a případném zvýšení počtu budek či lokalit jejich rozmístění.
reklama