https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-za-20-let-zkoumani-biodiverzity-zabili-a-umistili-do-sbirek-7482-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci za 20 let zkoumání biodiverzity zabili a umístili do sbírek 7482 netopýrů

19.7.2017 13:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Za posledních 20 let pořídili vědci po celém světě sbírku čítající 7482 netopýrů 376 druhů. Pro dlouhověká zvířata s pomalým reprodukčním cyklem to může být problém. Ilustrační foto.
Za posledních 20 let pořídili vědci po celém světě sbírku čítající 7482 netopýrů 376 druhů. Pro dlouhověká zvířata s pomalým reprodukčním cyklem to může být problém. Ilustrační foto.
Licence | Volné dílo (public domain)
Ochrana biodiverzity by byla nemyslitelná bez vědeckého výzkumu. Studie, zveřejněná v odborném časopisu Mammal Review, však poukazuje na to, že vědci kvůli svému zkoumání přírody už zabili velmi mnoho netopýrů - a to i ohrožených druhů.
 

Netopýři jsou dlouhověká zvířata s pomalým reprodukčním cyklem. Důsledky vědecké práce se jich proto mohou citelně dotknout. Danilo Russo si dal tu práci a prošel 222 vědeckých studií, které za posledních dvacet let vyšly.

Z jeho práce vyplývá, že vědci za tu dobu pořídili sbírku čítající 7482 netopýrů 376 druhů, nejčastěji z jižní Ameriky a Asie. Vědecké práce se typicky věnovaly výčtu druhů v dané oblasti či určení areálů zkoumaných druhů.

"Jistě, muzejní sbírky mají pro vědu nezastupitelný význam," říká Danilo Russo, "ale je tu i odpovědnost vědců, která by je měla vést k tomu, aby zbytečné nerozšiřovali své sbírky." Podle něho je potřeba omezit budování sbírek jen na nezbytně nutné případy.

Dnešní doba podle něho nabízí celou řadu moderních nástrojů jako fotografii, rentgen, zvukové nahrávky, analýzu DNA a podobně, které umožňují zkoumat netopýry, aniž by bylo nutné je zabít.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist