https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedeni-prahy-podruhe-neschvalilo-stavbu-v-zahradach-na-petrine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedení Prahy podruhé neschválilo stavbu v zahradách na Petříně

3.9.2019 00:06 | PRAHA (ČTK)
Hlavní město zatím nenechá za zhruba 16 milionů korun postavit budovu zázemí a veřejných WC ve Strahovských zahradách na Petříně. Radní se včera podruhé za sebou neshodli na schválení tisku, kterým měli potvrdit výběr stavební firmy. Proti záměru protestuje část místních obyvatel, kterým se nelíbí ani magistrátem plánované zpřístupnění vinice a vybudování nového vchodu z ulice Úvoz vedoucí z Nerudovy na Pohořelec. Podle obyvatel se tím dosud klidná část zahrad otevře turistickému ruchu.
 

Nové toalety a domek pro zázemí údržby zahrad mají vzniknout ve Strahovské zahradě na místě dřevěných staveb zbouraných v roce 2015. Původně zde město chtělo postavit větší budovu s informačním centrem, od toho však ustoupilo a v roce 2016 zde nechalo vybudovat odpočinkové prostranství s pítkem a lavičkou. Nyní chce odbor péče o zeleň magistrátu místo doplnit malým objektem s veřejnými WC a menším zázemím pro údržbu.

Plán se nelíbí sousedským spolkům, podle kterých jde o jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat místní obyvatelé. "Turistům jsou utajena, dojde se tam nepohodlně a není na nich nic tak zajímavého. Prostě je to les nebo sad. Pro nás však mají obrovskou hodnotu," uvedla Jana Titlbachová ze spolku Hradčanské včely. Proti záměru magistrátu na Petříně vznikly spolky Petřín pro život a Petřínská iniciativa, která dala dohromady petici odmítající úpravy.

Stavba nad Vlašskou ulicí by podle místních narušila výhled, který Jaroslav Seifert v dopise automobilové závodnici Elišce Junkové označil za nejkrásnější pražskou vedutu. Magistrát v minulosti uvedl, že stavba bude částečně zapuštěna do terénu a pojata tak, aby nerušila pohled z horní části zahrady.

Spolkům se nelíbí ani další plánovaný záměr města upravit a zpřístupnit vinici, což má podle dřívějších vyjádření magistrátu Velkou strahovskou zahradu provozně i vizuálně propojit v jeden celek. Podle místních to však naruší zeleň, místní přírodní biotop a klidnou atmosféru místa. Magistrát podle nich navíc úpravy s obyvateli nekonzultoval.

Chystané kroky mají navazovat na dřívější úpravy Petřína. Předloni město nechalo vybudovat toalety u rozhledny a loni byly v okolí petřínské dominanty zrekonstruovány cesty a umístěn nový mobiliář. Velká strahovská zahrada u Strahovského kláštera byla založena v raném středověku jako užitková. Její rozloha je 11 hektarů. S Petřínskými sady byla propojena v roce 2016.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist